Investigation of the effect of long non-coding RNA MEG3 expression on cancer-related behaviors of cells in glial tumors
Uzun kodlamayan RNA MEG3 ekspresyonunun glial tümörlerde hücrelerin kanserle ilgili davranışlarına etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 701162
  2. Yazar: ZEHRA DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİMUÇİN AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Nöroloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Neurology, Medical Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Glioma beyin tümörlerinde, hayatta kalma oranı oldukça düşüktür. Merkezi sinir sisteminin en sık görülen malign tümörü olan glioma, yüksek mortalite ve zayıf prognoz gibi karakteristik özelliklere sahiptir. Son yıllarda tedavilerdeki gelişmelere rağmen, sağkalım oranı düşük kalmaya devam etmiştir. Yeni araştırma alanlarından biri olan uzun kodlamayan RNA'ların (lncRNA) ekspresyonunun incelenmesinin, glioma gibi çeşitli hastalıklarda prognozu öngörebilen klinik özellikler ve sonuçlarla ilişkili olduğu gösterilmiştir. LncRNA'lar onkogenler veya tümör baskılayıcılar olarak işlev görebilir. Bu işlevleri sayesinde genlerin ekspresyonunu değiştirerek tümör oluşumuna ve kemoterapiye direnç oluşmasına neden olabilirler. Birçok çalışma, lncRNA'ların ifadesinin kanser gibi çeşitli hastalıklarda değiştiğini göstermiştir. Tümör dokularında düzensiz olan bu RNA'lar, hücrelerde kansere bağlı davranışlara neden olabilir. Proliferasyon, migrasyon, invazyon ve apoptoz gibi tümörün başlaması ve ilerlemesi ile ilgili hücresel davranışları etkilerler. Bu genlerin ifadesindeki değişiklikler ve mutasyonlar tümör oluşumunu ve metastazı arttırır ayrıca ilaç direncine neden olabilir. Projemizdeki birincil hedefimiz, uzun kodlama yapmayan RNA olan MEG3 ekspresyon düzeylerinin, kansere bağlı hücresel davranışlar üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaç için; hücrelerde kansere özgü davranışlardaki değişiklikler, tümör dokularından elde edilen primer hücreler de dahil olmak üzere farklı hücre kültürlerinde gözlemlenecektir. Bu projedeki amacımız, MEG3 ekspresyon seviyelerini artırarak ve susturarak hücrelerde, proliferasyon, migrasyon, apoptoz ve kemosensitivite gibi davranışların glioma ile ilişkili olarak nasıl etkilendiğine bakmaktır.
Özet (Çeviri)
Glioma brain tumors develop rapidly in patients. It is the most common malignant tumor of the central nervous system, has characteristic features such as high mortality and poor prognosis. Despite the improvements in treatments in recent years, the survival rate still remained low. Examining the expression of long non-coding RNAs (lncRNA), which is one of the new research areas, has been shown to be associated with clinical features and outcomes that can predict prognosis in various diseases such as glioma. LncRNAs can act as oncogenes or tumor suppressors. With these functions, they can cause tumor formation and resistance to chemotherapy by changing the expression of genes. Many studies have shown that the expression of lncRNAs is altered in various diseases such as cancer. These RNAs, which are dysregulated in tumor tissues, may cause cancer-related behaviors in cells. They influence cellular behaviors involved in tumor initiation and progression, such as proliferation, migration, invasion, and apoptosis. Changes and mutations in the expression of these genes can lead to the development of diseases. In cancer, these differences increase tumor formation and metastasis and also cause drug resistance. In this project we examine the effect of a long non-coding RNA, MEG3 expression levels on cancer-related cellular behaviors. For this purpose; the changes in cancer-specific behaviors according to MEG3 expression levels will be observed in different cell cultures including primary cells which are obtained from patient derived tumor tissues. Our aim is to overexpress and silence MEG3 expression levels in cells and to look at how behaviors such as proliferation, migration, apoptosis and chemosensitivity are affected in relation to glioma.