Bir kişilik hakkı olarak kişisel veriler
Personal data as a right of personality
  1. Tez No: 701161
  2. Yazar: ŞEYMA YAKA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TİFTİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmamızın konusunu kişilik hakkı ile yakından ilgili olan kişisel verilerin korunması oluşturmaktadır. Kişisel verilerin kişilik hakkı niteliğinde olmaları nedeniyle ilgili kişiye ait verilerin aynı zamanda kişilik hakkı kapsamında değerlendirilmesi gerekmektedir. Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler ile toplumun büyük bir kesimi tarafından kullanımı oldukça yaygınlaşan internet ve sosyal medya platformları; kişisel verilerin yoğun bir şekilde işlenme, saklanma ve kullanılma durumlarının artmasına yol açmakta ve kişilerin kendileri ile ilgili veriler üzerindeki kontrolünü azaltmaktadır. Diğer taraftan, günümüzde kişisel verilerin ticari faaliyetlerde kullanımının yoğunlaşması, kişisel verilere duyulan merakı da arttırmaktadır. Günümüzde, kişisel verilerin hukuka uygun olarak işlenmesi ve korunması önemi gittikçe artan bir sorundur. İlgili kişiye ait kişisel verinin hukuka aykırı olarak işlenmesi sonucunda kişisel bir değerin ihlali söz konusu olabilmektedir. Bu durumda, mağdur kişi tarafından kişilik hakkını koruyucu yollara başvurulabilmektedir. Çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kişilik hakkı kavramı çerçevesinde; kişilik hakkının nitelikleri ve kişilik hakkının konusunu oluşturan değerler incelenmektedir. İkinci bölümde kişisel veriler kavramı kapsamında; kişisel verilerin tanımı, türleri, kişisel verilere ilişkin ulusal ve uluslararası düzenlemeler, kişisel verilerin hukuki niteliği, kişisel verilerin işlenmesi, kişisel verilerin işlenmesinde sorumluluk süjeleri, kişisel verilerin silinmesi, yok edilmesi ve anonim hale getirilmesi, kişisel verilerin aktarımı ile tarafların hak ve yükümlülükleri detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Çalışmamızın üçüncü bölümde ise; kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesi durumunda Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile Türk Medeni Kanunu'nda düzenlenmiş olan ilgili kişinin başvurabileceği hukuki koruma yolları izah edilmeye çalışılmıştır. Kişisel verilerinin korunmasını teminen ilgili kişi tarafından Kişisel Verileri Koruma Kuruluna şikâyet yoluna başvurulabileceği gibi Türk Medeni Kanunu kapsamında yer alan koruyucu davalar ve tazminat davaları yoluna da gidilebilecektir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the protection of personal data, which is closely related to the right to personality. Because personal data is a right of personality, the data belonging to the person concerned should also be evaluated within the scope of the right of personality. Internet and social media platforms, whose use is becoming quite widespread by a large segment of society with advances in information and communication technologies; intensive processing of personal data leads to increased storage and use and reduces people's control over data related to themselves. On the other hand, the intensification of the use of personal data in commercial activities today also increases the curiosity about personal data. Currently, the importance of processing and protecting personal data in accordance with the law is an increasing problem. As a result of illegal processing of personal data belonging to the person concerned, there may be a violation of personal value. In this case, the victim may resort to ways to protect the right to personality. Our study consists of three main parts. In the first chapter, within the framework of the concept of the right to personality; the qualities of the right to personality and the values that constitute the subject of the right to personality are examined. In the second section, the definition and types of personal data, national and international regulations regarding personal data, legal nature of personal data, processing of personal data, subjects of responsibility for processing personal data, deletion, destruction and anonymization of personal data, transfer of personal data and rights and obligations of the parties are discussed in detail. In the third part of our study, in case of illegal processing of personal data, we tried to explain the legal protection ways that the person concerned can apply, which are regulated by the Law on the Protection of Personal Data and the Turkish Civil Code. In order to ensure the protection of their personal data, the person concerned may file a complaint with the Personal Data Protection Board, as well as protective cases and compensation cases under the Turkish Civil Code.