İç denetçilerin suistimal ve suistimal riski karşısında görev yetki ve sorumluluklarının incelenmesi
Examining internal auditors' duties, authorities and responsibilities in the face of fraud and the risk of fraud
- Tez No: 701164
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de fonksiyonu ve rolü çok iyi anlaşılamayan, başka fonksiyonlarla veya rollerle sorumlulukları karıştırılan iç denetçilerin rolü ve suistimal/suistimal riski karşısındaki görev, yetki ve sorumlulukları incelenmiştir. İç denetim fonksiyonunun suistimal/suistimal riski karşısındaki görevini yerine getirebilmesine engel durumların neler olduğu bir anket aracılığı ile araştırılmış olup çözüm önerileri sunulmuştur. Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde iç denetimin tanımı ve nitelikleri, tarihi gelişimi, suistimal ve suistimalci kavramları, suistimal grupları ile sınıflandırması, suistimalcinin özellikleri, suistimalin sonuçları, suistimal önleme araçları ve sonuçları, suistimalin belirtisi kırmızı bayrakların neler olduğu açıklanmıştır. İkinci bölümde, ulusal ve uluslararası mevzuat ve standartlarda iç denetçilere yüklenen sorumluluklar incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, Türkiye'de işletmeler ile kamu kurum ve kuruluşlarında suistimale karşı iç denetçinin rolüne ilişkin olarak anket çalışması ve sonuçları paylaşılarak yorumlanmıştır. Anket sonuçlarına göre iç denetim fonksiyonun gelişime açık alanları ve çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of internal auditors, whose functions and roles are not well understood in Turkey, and whose responsibilities are confused with other functions or roles, and their duties, authorities and responsibilities in the face of fraud/abuse risk are examined. The situations that prevent the internal audit function from fulfilling its duty in the face of fraud/misconduct risk were investigated by means of a questionnaire and solutions were presented. The thesis work consists of three parts. In the first chapter, the definition of internal audit, its characteristics, historical development, fraud and fraudster concepts, fraud groups and classification, characteristics of fraudster, results of fraud, fraud prevention tools and results, red flags are explained. In the second part, the responsibilities imposed on internal auditors in national and international legislation and standards are examined. In the third part, the survey study and the results of the internal auditor's role against fraud in business institutions and organizations in Turkey are shared and interpreted. According to the results of the survey, areas open to improvement of the internal audit function and solution suggestions were presented.