Fen bilimleri dersine yönelik teknoloji destekli interaktif öğretim etkinliklerinin öğrenci başarısına etkisi
The effect of technology-assisted interactive teaching activities on science achievement
  1. Tez No: 701166
  2. Yazar: İBRAHİM AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN EŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, fen bilimleri dersine yönelik teknoloji destekli interaktif öğretim etkinliklerinin (TDİÖE) öğrenci başarısına etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmada deney ve kontrol gruplu deneysel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın araştırma grubunu Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ndeki Şanlıurfa ilinde bir ortaokulda öğrenim görmekte olan 6. sınıfların iki şubesindeki öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak uzman görüşü alınan geçerliliği ve güvenilirliği sağlanarak öntest ve sontest olarak oluşturulan“Kuvvet ve Hareket Ünitesi Başarı Testi”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Veriler nicel olarak analiz edilerek değerlendirilmiştir. Araştırma ile TDİÖE öğrenci başarısını nasıl etkilediği belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, TDİÖE uygulandığı deney grubunda; cinsiyete ve gelişim düzeylerine göre anlamlı bir farklılığın olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma sonucunda TDİÖE olumlu yönde akademik başarıyı ve akılda kalıcılığı artırmada etkisinin olduğu, cinsiyet faktörünün ise öğrenme düzeylerinde herhangi bir etkisinin olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the effect of interactive teaching activities that is technology supported intended for science lesson on student achievement. In the study experimental research method was used with the experiment and control group. Students who studying at two classes which are sixth graders form the research group in the study at a secondary school in Şanlıurfa province in the Southeastern Anatolia Region of Turkey. As data collection tool,“Force and Motion Unit Achievement Test”and“Personal Information Form”as pretest and final test those are created by providing of validity and reliability that has been taken expert opinion was be used in the research. Datas was be analyzed by evaluating as quantitatively.“The technology-assisted interactive teaching activities”how affects student achievement has been tried to determined with the research. Also, it was be investigated whether there is a meaningful diversity according to gender and development levels in the experimental group which“The technology-assisted interactive teaching activities”was applied.“The technology-assisted interactive teaching activities”has a positive effect on increasing academic achievement and memorableness, gender factor has no effect on learning levels it was seen that as a result of the research.