Yerli borsa yatırımcısının finansmanı ve aracı sektör regülasyonunda etkili bir model önerisi: Borsa finansman kurumu
An effective model proposal for local exchange investor's finance and intermediary industry regulation: Stock market finance corporation
  1. Tez No: 701185
  2. Yazar: TÜRKAN ELİF ARIKAN CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmada yerli borsa yatırımcısının finansmanı ve aracı sektör regülasyonunda önemli rolü olacağına inanılan borsa finansman kurumu (BFK) önerilmiş, piyasalardaki asimetrik bilgi ve finansal aracılara yönelik düzensizliklerin giderilmesi ve işletmelere daha yüksek likidite ve daha güvenilir bir finansman ortamının sağlanmasının olanaklarının araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada 440 borsa yatırımcısı üzerinde anket uygulaması yapılmış, araştırmacı ve uzman görüşü ile ilgili literatür çerçevesinde geliştirilen Asimetrik Bilgi Algısı Ölçeği ve Borsa Finansman Kurumu Gereklilik Ölçeği uygulanmıştır. Daha sonra saha verileri ve literatür bilgilerine dayalı olarak, Borsa Finansman Kurumu model önerisi getirilmiştir. Önerilen modelin uygulanabilirliği için PESTEL ve SWOT analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre BFK katkı puanı uzun vadeli yatırım seçenlerde, düşük riskli yatırımcılarda, deneyimi 1-3 yıl arası olan yatırımcılarda, genellikle kazananlarda, kredi ile yatırım yapanlarda, en fazla riskin yetersiz hukuki yapıdan kaynaklandığını düşünenlerde daha yüksek düzeydedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the stock market financing institution (SFI), which is believed to have an important role in the financing of domestic stock market investors and the regulation of the intermediary sector, is proposed, and it is aimed to investigate the possibilities of eliminating the asymmetric information and irregularities in the markets regarding financial intermediaries and providing higher liquidity and a more reliable financing environment to businesses. In the research, a questionnaire was applied to 440 stock market investors, the Asymmetric Information Perception Scale and the Stock Exchange Financing Institution Requirement Scale, which were developed within the framework of the literature on the opinion of the researcher and the expert, were applied. Then, based on the data and literature information, a model proposal of the SFI was introduced. PESTEL and SWOT analyzes were performed for the applicability of the proposed model. According to the findings, the SFI contribution score is higher in those who choose long-term investments, low-risk investors, investors with 1-3 years of experience, generally winners, those who invest with credit, and those who think that the highest risk is due to inadequate legal structure.