Informed trading in Borsa İstanbul
Borsa İstanbul'da bilgiye dayalı alım ve satımlar
  1. Tez No: 559752
  2. Yazar: MURAT TİNİÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE BAŞAK TANYERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez, bilgi asimetrisinin Borsa İstanbul'da varlık fiyatlarını nasıl etkilediğini incelemektedir. Tezin ilk bölümünde, bilgiye dayalı alım satım oranı (BDASO) ölçütünün hesaplanması üzerine geliştirilen yöntemleri bir araya getiren, R diliyle hazırlanmış InfoTrad istatistiksel paketini tanıtmaktayız. Bir sonraki bölümde, Borsa İstanbul'da işlem gören tüm hisseler için, bilgiye dayalı alım satım oranı (BDASO) ile hisse senedi getirileri arasındaki ilişi incelenmektedir. İşlem gören her hisse için her ay BDASO değerlerini gün içi işlem defteri verilerini kullanarak hesapladık. BDASO değerleri ile hisse senetlerinin aylık getirileri arasındaki ilişkiyi, regresyon analizi, tek değişkenli portföy analizi ve çift değişkenli portföy analizleri ile inceledik. Sonuçlarımız, Borsa İstanbul'da BDASO ile ölçülen bilgi asimetrisinin hisse senedi fiyatları üzerinde sistematik bir risk unsuru olmadığını göstermektedir. Bu kapsamda, sonuçlarımız, literatürde bilgi asimetrisi riskinin portföy çeşitlendirmesiyle ortadan kaldırılması gerektiğini savunan teorik çalışmalarla uyumludur. Son bölümde, Borsa İstanbul'da işlem yapan yerli ve yabancı yatırımcılar arasındaki bilgi asimetrisini incelemekteyiz. İlk olarak, ortalama bir yabancı yatırımcı işleminin piyasada alım baskısı oluştururken, yerli yatırımcının satış baskısı yarattığını göstermekteyiz. Yabancı yatırımcıların fiyatlara kalıcı etkisini, veri kümemizin yüzde 7'sine tekabül eden, 24 hisse de gözlemlemekteyiz. Yabancı yatırımcıların fiyat etkisinin, Haziran 2013'te Gezi Parkı protestolarıyla başlayan siyasi olarak çalkantılı dönemde gerçekleşitiğini göstermekteyiz. Panel regresyon analizlerimizde, firmaya özgü faktörler, yerel ve küresel makroekonomik koşulları kontrol ettiğimizde bile, yabancı yatırımcılara bağlı ters seçim maliyetlerinin, Haziran 2013'ten sonra arttığını göstermekteyiz. Portföy çeşitliliği düşük olan yerli yatırımcılar artan karmaşa dönemlerinde riskten kaçabilirler. Bu durum, yabancı yatırımcıların, olası fiyat yanlışlıklarından kendilerine avantaj sağlamalarına neden olabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates how information asymmetry affects asset prices in Borsa İstanbul. In the first chapter, we introduce the R package InfoTrad that estimates the probability of informed trading. Next, we examine the relationship between information asymmetry and stock returns in Borsa İstanbul. Firm-level cross-sectional regressions indicate an economically insignificant relationship between PIN and future returns. Moreover, univariate and multivariate portfolio analyses show that portfolios of stocks with high levels of informed trading do not realize significant return premiums. Consequently, our results, suggest that information asymmetry is a firm-specific risk and it can be eliminated with portfolio diversification. Finally, we compare the informational (dis)advantage of foreign investors trading in Borsa İstanbul. We first show that an average foreign trade creates buy pressure whereas an average local trade generates a sell pressure. The permanent impact foreign investors over and above local investors is significant only for 24 stocks which correspond to 7% of our sample. Importantly, we show that foreign price impact occurs primarily in a period of political instability which started with the Gezi Park protests in June 2013. In a panel setting, we also show that adverse selection cost due to foreign trading significantly increases even when we control for firm-specific factors along with global and local macroeconomic conditions. Domestic investors with undiversified portfolios may be more risk-averse during periods of increased turmoil. This may enable foreign investors to have a better position to take advantage of potential price misalignments, especially for stocks of commercial banks.