Nonilfenolün ratlarda işitmeye olan etkileri
- Tez No: 701186
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN OKUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Nonilfenol (NF) endüstride yaygın olarak kullanılan, çevremizde yoğun olarak karşılaştığımız toksik, karsinojenik, östrojenik ve nörotoksik etkisi olan, insan ve hayvan sağlığı için tehlike yaratabilecek nitelikte olduğu gösterilmiş kimyasal bir maddedir (1,2). Nörotoksik etkileri bilinmekle birlikte nonilfenolün işitme üzerine etkisi ile ilgili bizim bilgilerimize göre bugüne kadar literatürde herhangi bir çalışma yayınlanmamıştır. Bu çalışmadaki amacımız nonilfenolün işitme üzerine olumsuz etkisinin olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmaya 50 rat dahil edildi. 50 rat her grup 10 rat içerecek şekilde beş gruba ayrıldı. (Grup 1 kontrol, grup 2 etanol, grup 3, 4 ve 5 ise farklı dozda NF verilen gruplardı). Kontrol grubuna (grup 1) standart rat yemi ve su verildi. Etanol grubuna (grup 2) 6 hafta boyunca her gün etanol aerosol olarak rat başına günde 1 ml olacak şekilde verildi. Grup 3, 4 ve 5'e ise etanol içinde çözünen NF; sırasıyla 0,1 µg/ml, 10 µg/ml ve 1000 µg/ml derişiminde olacak şekilde hazırlandı ve uygulandı. Çözeltiler kafeslere rat başına günde 1 ml, 6 hafta boyunca aerosol olarak verildi. Altıncı haftanın sonunda ratların“distortion product otoakustik emisyon”(DPOAE) ölçümleri yapıldı. DPOAE ölçümü sonucunda, kontrol grubu ile etanol grubu“signal to noise”(SNR) değerleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark izlenmedi (p>0,05). Ancak kontrol grubu ile NF grupları SNR değerleri karşılaştırıldığında 4000 ve 6000 Hz frekanslarda istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0.05). Ratlarda işitme kaybına neden olan NF' nin insanlarda da işitme üzerine etkisinin olup olmadığını araştırmak için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Nonylphenol (NF) which a toxic, carcinogenic, estrogenic and neurotoxic chemical substance is commonly used in industry, has been proven to be harmful to human and animal health and has been widespread in environment (1,2). As well as neurotoxic effects of NF is known, any study about effects of NF on hearing hasn't been published in literature according to our knowladge. Our aim in this study is to show whether NF has a negative effect on hearing or not. Fifty rats were included in the study. 50 rats were divided into five groups that each contained ten animals. (Group 1 control, group 2 ethanol, group 3, 4 and 5 differently NF dosed groups).Standart rat food and water was given to control group (group 1). Ethanol was given to ethanol group (group 2) in aerosol form for six weeks as 1 ml/day for each rat. NF dissolved in ethanol was prepared and given to group 3,4 and 5;respectively 0,1 µg/ml, 10 µg/ml and 1000 µg/ml concentrations. Solutions were given to cages in aerosol form for six weeks as 1 ml/day for each rat.“Distortion product otoacoustik emission”(DPOAE) measurements were evaluated at the end of the sixth week. DPOAE measurement results didn't show any statistically significant difference compared to the control group and ethanol group“signal to noise”(SNR) values (p>0,05). But between SNR values of control group and NF groups at 4000 and 6000 Hz frequencies, we found significiant statistically difference (p0.05). Further studies are needed to be searched if NF has an effect on hearing of humans as well as hearing loss among the rats.