Sosyal hizmet bölümü öğrencilerinin Suriyeli sığınmacılara yönelik tutumları
Attitudes of social work students towards Syrian refugees
  1. Tez No: 701215
  2. Yazar: SELİN KAYGISIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR CANATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmanın amacı, sosyal hizmet bölümünde okuyan öğrencilerin Suriyeli sığınmacılara yönelik tutumlarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesidir. Bunun için tutum: sosyal mesafe, verilen hizmetler, sosyokültürel etkiler, güvenlik ve ekonomi boyutları gibi beş boyuta ayrılarak incelenmiş ve araştırmaya İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa sosyal hizmet bölümünde okuyan 250 öğrenci katılmıştır. Araştırmanın sosyal hizmet bölümü öğrencilerine yönelik yapılmasının nedeni göç alanının sosyal hizmetin uygulama alanlarından biri olması ve Suriyeli sığınmacıların müracaatçı kesimi oluşturmasıdır. Bu nedenle sosyal hizmet uzmanı adayı olan öğrencilerin tutumları önem kazanmaktadır. Çalışma, sosyal temas hipotezi ve gruplararası temas, sosyal kimlik, gerçekçi çatışma, bütünleşik tehdit gibi kuramlara yaslanmaktadır. Araştırmada öğrencilere nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi için ki kare, bağımsız t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanarak değişkenler arasındaki farklılık ortaya konulmuştur. Farklılığın hangi gruplardan kaynaklandığını tespit etmek amacıyla Post Hoc analizlerinden Tukey ve Games- Howell testleri uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, Suriyeli sığınmacılara karşı önyargı, kalıpyargı ve beş tutum boyutuna dair olumsuz tutumlar bulunmuştur. Tutum boyutları açısından en olumlu boyut sosyal mesafe olurken; en olumsuz boyutun sosyokültürel boyut olduğu tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin bulundukları üniversiteye göre yalnızca sosyal mesafe boyutuna göre anlamlı farklılık bulunmuş, genel olarak İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa öğrencilerinin tutumları daha olumsuz çıkmıştır. Öğrencilerin sınıf düzeyi, göç alanında staj ya da gönüllü çalışma yapma, Suriyeli sığınmacı tanıdığı olma ve politik kimlikleri açısından Suriyeli sığınmacılara yönelik tutumları arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Sonuçlardan hareketle sosyal hizmet bölümü öğrencilerinin Suriyeli sığınmacılar hakkında daha fazla bilgi edinme, onlarla temaslarını arttırma, göç ve politikaları hakkında eğitim alma, alanda deneyim kazanma, kültürel yetkinlik ve çokkültürcü bakış açısı kazanmalarının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the attitudes of social work students towards Syrian refugees according to various variables. Attitude was examined by being divided into five categories such as social distance, services provided, sociocultural effects, security and economy dimensions. 250 students from Istanbul Sabahattin Zaim University and Istanbul University Cerrahpaşa Social Work Department participated in the study. The reason why the study was conducted for social work students is that migration is one of the application areas of social work and that Syrian refugees constitute the clients. For this reason, the attitudes of students who are candidates for social worker gain importance. This study based on theories such as intergroup contact, social identity, realistic conflict, integrated threat and social contact hypothesis. Questionnaire technique, which is one of the Quantitative Research Methods was applied to the students in the study. For the analysis of the data obtained, Chi-square, independent t test and one-way analysis of variance (ANOVA) were applied and the difference between variables was revealed. To determine which groups caused this difference, Tukey and Games-Howell tests from Post Hoc analysis was applied. As a result of the research, negative attitudes were found regarding prejudice, stereotype and five categories of the attitudes towards Syrian refugees. While the most positive dimension in terms of attitude dimensions is social distance; it has been determined that the most negative dimension is the sociocultural dimension. A significant difference was found only in terms of the social distance dimension according to the students participating in the study, and also the attitudes of Istanbul University Cerrahpaşa students were more negative in general. A significant difference was found between the students' attitudes towards Syrian refugees in terms of their class level, internship or volunteer work in the field of immigration, having a Syrian refugee acquaintance, and their political identity. Based on the results, the importance of social work students to learn more about Syrian refugees, to increase their contact with them, to receive education about migration and its policies, to gain experience in the field, to gain cultural competence and a multicultural perspective was emphasized.