The effect of educational digital escape room games on achievement and motivation in online English lessons during pandemic
COVID-19 salgını sırasında yapılan online İngilizce derslerinde eğitsel dijital kaçış odası oyunlarının başarı ve motivasyon üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 701214
  2. Yazar: MERVE KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı, pandemi döneminde eğitsel dijital kaçış oyunlarının, ortaokul seviyesindeki öğrencilerin akademik performansları ve motivasyonları üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Araştırmanın katılımcıları, 2020-2021 akademik yılının birinci döneminde, İstanbul'da bir özel okulda okuyan ve Covid-19 nedeniyle sadece uzaktan eğitim alan 25 altıncı sınıf öğrencisininden oluşmaktadır. Tamamen online olarak gerçekleştirilen bu çalışmada, deney grubu öğrencileri İngilizce ders kazanımlarına yönelik, toplam dört hafta süren, her biri bir saatten 8 farklı adet eğitsel dijital kaçış oyunu oynarken, kontrol grubu öğrencileri ise aynı süreçte interaktif test ve online çalışma kağıtları ile konuyu pekiştirmişlerdir. Araştırmada katılımcılardan veri toplamak amacıyla bir akademik başarı testi, öğretim materyalleri motivasyon anketi kullanılmış ve yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Nicel veriler için SPSS 25.0 istatistik paket programı kullanılarak bağımsız ve bağımlı t-testlerinden yararlanılmıştır ve nitel veriler için ise kategori-tema metodundan yararlanılmıştır. Uygulama sonunda elde edilen nicel bulgular incelendiğinde deney grubu ve kontrol grubu öğrencileri arasında akademik başarı ve motivasyon açısından anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Ancak, akademik başarı testinde alınan deney grubu ön ve son-test karşılaştırma sonucunun anlamlı çıkması, deney öncesi kontrol grubu motivasyon puanının yüksek çıkması ve nitel veriler de göz önünde bulundurulduğunda hem akademik başarı hem de motivasyon açısından eğitsel dijital kaçış oyunlarının öğrenciler üzerinde olumlu bir etkisininin olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of educational digital escape games on the academic performance and motivation of middle school students during the pandemic period. Participants of the study consisted of 25 sixth grade students studying at a private school in Istanbul in the first semester of the 2020-2021 academic year and only receiving distance education due to Covid-19. In the study, which is conducted completely online, the experimental group students played 8 different educational digital escape games, each for an hour, for a total of four weeks, while the control group students reinforced the subject with interactive tests and online worksheets in the same process. A language achievement test, an instructional materials motivation survey, and semi-structured interviews were used in the study to collect data from the participants. For quantitative data, independent and dependent t-tests were used by using SPSS 25.0 statistical package program and category-theme method was used for qualitative data. When the quantitative data obtained at the end of the application were examined, no significant difference was found between the experimental group and the control group students in terms of academic achievement and motivation. However, when the experimental group pre and post-test comparison results in the language achievement test were significant, the control group motivation score was high before the treatment, and the qualitative data were taken into consideration, it can be said that the educational digital escape games had a positive effect on the students in terms of both academic success and motivation.