Akut koroner sendromlu hastalarda serum trombosit kaynaklı büyüme faktörü beta düzeylerinin tanısal değerinin araştırılması
Investigation of the diagnostic value of serum platelet derived growth factor-beta levels in patients with acute coronary syndrome
  1. Tez No: 701216
  2. Yazar: MEHMET SELİM ÖZBİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BURAK SAYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Akut koroner sendrom koroner arterde meydana gelen plak rüptürünün koroner kan akımını engellemesi sonucu miyokardın oksijen ihtiyacının artması ile karakterizedir. ST yükselmesi olmayan miyokard infarktüsü, unstabil angina pektoris ve ST yükselmeli miyokard infarktüsü olarak üç alt tipi mevcuttur. Mortalitesi yüksek olan bu hastalığın tanısı ve tedavisinin hızlı olması gerekmektedir. Kreatin kinaz, yüksek duyarlı troponin T gibi laboratuvar testleri tanıyı desteklemek amacıyla kullanılmasına rağmen daha hızlı ve güvenilir tanı ve dışlama için kullanılacak yeni marker arayışları devam etmektedir. Çalışmamızda bu belirteçlerden biri olabileceği düşünülen trombosit kaynaklı büyüme faktörü-beta'nın akut koroner sendrom olgularında tanısal değerliliği araştırılmak amaçlanmıştır. Çalışmamız acil servise başvurmuş gönüllüler ile prospektif ve tek merkezli olarak yapılmıştır. Çalışmamıza, çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan ST yükselmesi olmayan miyokard infarktüsü tanısı alan 25 hasta, ST yükselmeli miyokard infarktüsü tanısı alan 25 hasta ve 25 kontrol grubu şeklinde 75 kişi dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Acute coronary syndrome is characterized by an increase in myocardial oxygen demand as a result of plaque rupture in the coronary artery preventing coronary blood flow. There are three subtypes of non-ST-elevation myocardial infarction; unstable angina pectoris and ST-elevation myocardial infarction. Diagnosis and treatment of this disease with high mortality is required. Although laboratory tests such as creatine kinase and high sensitive troponin are used to support the diagnosis, the search for new markers to be used for quicker and more reliable diagnosis and exclusion continues. In our study, we aimed to investigate the diagnostic value of serum platelet derived growth factor-beta, which is thought to be one of these biomarkers, in patients with acute coronary syndrome. Our study was conducted as a prospective and single-center study with volunteers who applied to the emergency service. Our study included 25 patients diagnosed with non-ST-elevation myocardial infarction, 25 patients diagnosed with ST-elevation myocardial infarction, and 25 control subjects, who met the criteria for inclusion in the study.