United Nations response to Syrian civil war
Birleşmiş Milletler'in Suriye iç savaşına yönelik uygulamaları
  1. Tez No: 701217
  2. Yazar: YAMANE BOUKLI HACENE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
2011 yılından beri süregelen Suriye'deki iç savaş, yarım milyondan fazla sivil ölümü ile iki milyon yaralanmanın yanı sıra, Suriye içi altı milyonluk iç göç ve beş milyonluk dış göç yaşanmasına neden olmuştur. 21nci yüzyılın en korkunç insani deneyimlerinden biri olan bu olay, insanlık adına bir sürü soru ortaya koyarken, barışı teşvik etmek ve insan hakları ihlallerini önlemek için kurulan uluslararası örgütlerin etkinliğini sorgulatmaktadır. Bu tez, Birleşmiş Milletler' in Suriye iç savaşı sürecinde yaptığı uygulamalar hakkında ayrıntılı bir inceleme sunarken, mevcut uluslararası yasal çerçevelerin sivillerin korunması ve insan hakları ihlalleri kapsamındaki etkinliği hakkında bir tartışma ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
The civil war in Syria has caused more than half a million civilian deaths and two million injuries since 2011, as well as leaving six million Syrians internally displaced and forcing another five million to flee from their homeland. The atrocities that Syrian civilians have been facing are one of the most horrifying experiences of the 21st century which brings vital questions on humanity, and the international organizations that are established to promote peace and prevent human rights violations. This thesis, through an investigation of the United Nation's responses to the Syrian Civil War from 2011 to the present, aims to explore the effectiveness of the contemporary international legal frameworks in helping civilians in need.