Benign nedenlerle histerektomi yapılan olgularda adenomyozis sıklığının araştırılması
Investigation of the frequency of adenomyosis in patients who made hysterectomy for benign reasons
  1. Tez No: 701226
  2. Yazar: AYBEKCAN BATMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ MİHMANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş: Adenomyozis, myometrium kaynaklı benign jinekolojik bir hastalıktır. Adenomyozis'te myometriumda hipertrofik ve hiperplastik düz kas hücreleri ile çevrili endometrial glandlar ve stroma bulunur. Adenomyozisin görülüş sıklığına ilişkin kesin rakamlar bilinmemektedir. Histerektomi sonrası histopatoloji sonuçlarını inceleyen çeşitli çalışmalarda prevalansı %20 ile %70 arasında bildirilmiştir. Adenomyozis'in etyolojisi net olmayıp, hastalığın gelişimi ile ilgili kesin kanıtlar bulunmamaktadır. Amaç: Adenomyozis sıklıkla asemptomatik olup kesin tanısı ancak histerektomi spesimenlerinin histopatolojik olarak incelenmesiyle konan bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı, benign endikasyonlarla yapılan histerektomilerdeki adenomyozis sıklığını saptamak ve histopatoloji sonuçları adenomyozis gelen hastaların operasyon endikasyonları, eşlik eden diğer patolojileri araştırmaktır. Gereç ve yöntem: Ocak 2016 - Aralık 2020 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde benign nedenlerle histerektomi yapılan 1734 vakanın histopatolojik incelemesinde 526 (%30.3) hastada adenomyozis saptandı. Hastalara ait veriler hasta dosyalarının ve hastane elektronik bilgi sisteminin retrospektif olarak taranması ile elde edildi. Bulgular: Adenomyozis olan grupta hastaların yaşı gravida sayısı, parite sayısı, abortus sayısı adenomyozis olmayan gruptan anlamlı (p < 0.05) olarak daha yüksekti. Adenomyozis olan ve olmayan grupta sezaryen sayısı, normal doğum sayısı anlamlı (p > 0.05) farklılık göstermemiştir. Adenomyozis olan ve olmayan grupta Hipertansiyon, Diyabetes Mellitus, hiperlipidemi oranı anlamlı (p > 0.05) farklılık göstermemiştir. Adenomyozis olan grupta meme CA oranı adenomyozis olmayan gruptan anlamlı (p < 0.05) olarak daha düşüktü. Adenomyozis olan ve olmayan grupta geçirilmiş uterin cerrahi oranı ve dağılımı anlamlı (p > 0.05) farklılık göstermemiştir. Adenomyozis olan ve olmayan grupta komplikasyon oranı ve tür dağılımı anlamlı (p > 0.05) farklılık göstermemiştir. Semptomatik adenomyoziste en sık şikayet anormal uterin kanama olup 270 hastanın (%59.2) kanaması mevcuttu. Sonuç: Çalışmamızda histerektomi materyalinde adenomyozisi olan ve olmayan gruplar karşılaştırıldığında ortalama yaş, gravida, parite bakımından anlamlı fark saptandı. Adenomyoziste endometriyal travmanın patofizyolojide rol aldığı aşikar olup, endometrial tramvaya neden olabilecek durumlar (gravide,parite,abortus) adenomyozis olan grupta istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. Adenomyozise en sık eşlik eden patoloji leiomyom olarak gözlendi. Adenomyozis'e en nadir olarak eşlik eden patoloji ise salpenjit olarak rapor edildi. Adenomyozis'e eşlik eden patolojilere bakıldığında östrojen bağımlı patolojilerin daha yüksek oranda birlikteliği gözlemlendi. [leiomyom(%48.9) , benign ovaryan kitleler(%12.9) , endometrial polipler(%9.5) , hiperplazi ve endometriozis(%7.5)].
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: Adenomyosis is a benign gynecological disease originating from the myometrium. In adenomyosis, the myometrium has endometrial glands and stroma surrounded by hypertrophic and hyperplastic smooth muscle cells. The exact numbers regarding the incidence of adenomyosis are not known. Its prevalence has been reported between 20% and 70% in various studies examining the histopathology results after hysterectomy. The etiology of adenomyosis is not clear and there is no definite evidence about the development of the disease. Objective: Adenomyosis is often asymptomatic and its definitive diagnosis is made only by histopathological examination of hysterectomy specimens. The aim of this study is to determine the frequency of adenomyosis in hysterectomies performed for benign indications and to investigate the operation indications and other accompanying pathologies in patients whose histopathology results were found to be adenomyosis. Material and method: Adenomyosis was found in 526 (30.3%) patients in the histopathological examination of 1734 cases who underwent hysterectomy for benign indications in the Department of Obstetrics and Gynecology of Health Sciences University Prof.Dr.Cemil Taşçıoğlu City Hospital between January 2016 and December 2020. The data of the patients were obtained by retrospectively scanning the patient files and hospital electronic information system. Results: The age of the patients in the group with adenomyosis was significantly (p < 0.05) higher than the group without adenomyosis. The number of gravida, parity and abortion were significantly higher (p < 0.05) in the group with adenomyosis than in the group without adenomyosis. The number of cesarean sections and the number of vaginal deliveries did not differ significantly between the groups with and without adenomyosis (p > 0.05). Hypertension, Diabetes Mellitus, and hyperlipidemia rates did not differ significantly (p > 0.05) in the group with and without adenomyosis. Breast cancer rate in the group with adenomyosis was significantly (p < 0.05) lower than the group without adenomyosis. The rate and distribution of previous uterine surgery in the group with and without adenomyosis did not differ significantly (p > 0.05). The complication rate and distribution did not differ significantly (p > 0.05) in the group with and without adenomyosis. The most common complaint in symptomatic adenomyosis was abnormal uterine bleeding, and 270 patients (59.2%) had bleeding. Conclusion: In our study, when the groups with and without adenomyosis were compared in the hysterectomy material, a significant difference was found in terms of mean age, gravida, and parity. It is obvious that endometrial trauma plays a role in the pathophysiology in adenomyosis, and conditions that may cause endometrial trauma (gravide, parity, abortion) were found to be statistically significantly higher in the adenomyosis group. The most common pathology accompanying adenomyosis was observed as leiomyoma. The least common accompanying pathology to adenomyosis was reported as salpingitis. When we look at the pathologies accompanying adenomyosis, we observed a higher rate of association of estrogen-dependent pathologies [leiomyoma (48.9%), benign ovarian masses (12.9%), endometrial polyps (9.5%), hyperplasia and endometriosis (7.5%)].