Perfore kolorektal kanserlerde sağkalıma etkili prognostik faktörler
  1. Tez No: 701225
  2. Yazar: VASIF MAMMADOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT KAMALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç Kolorektal kanser perforasyonunun, prognozu negatif yönde etkileyen prognostik faktör olduğu bilinmektedir. Literatürde perforasyonu diğer prognostik faktörlerle kıyaslayarak sağkalıma etkisini gösteren çalışmalar az sayıdadır. Bu araştırmada, kolorektal kanser perforasyonunun sağkalıma etkisini araştırdık. Gereç ve yöntem 2012-2020 yılları arasında Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesinde (eski adıyla 'Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi') kolorektal kanser nedeniyle ameliyat edilen tüm hastaların dosyaları retrospektif olarak tarandı. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan toplam 264 hasta dahil edildi. Bu hastalar, 58'i perfore hastalar grubu, 206'sı kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tümörün yerleştiği kolon segmenti dışındaki segmentlerden perforasyon gelişen hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastaların demografik bilgileri (yaş ve cinsiyet), tümör boyutu, tümör yerleşim yeri, tümörün histopatolojik özellikleri, operasyon anında uzak metastaz varlığı, pre-operatif kan tetkikleri ve lokal nüks gelişimi gibi uzun dönem genel sağkalımı etkileyebilecek faktörler taranarak çalışmaya dahil edildi. Çıkan tüm sonuçlar, Statistical Package for Social Sciences (SPSS) software, (SPSS, Chicago, Illinois) Windows için sürüm 15.0 bilgisayar paket programına dahil edilerek istatistiksel değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Bulgular Demografik özellikleri açısından iki grup arasında anlamlı farklılık gözlenmemiştir. Histopatolojik ve post-operatif takiplerinde saptanan prognostik faktörlerin iki grup arasında farklılıkları incelendiğinde: Tümörün sol kolon-rektum yerleşimli olması, daha ileri T evresi, tümör tomurcuklanması ve perinöral invazyon olması, operasyon sırasında çıkarılan metastatik lenf nodu sayısının fazla olması, CRM'nin bitişik olması ve anastomoz kaçağı olmasının perfore hastalar grubunda daha sık olduğu görülmüştür. Kontrol hastalar grubunda operasyon anında daha fazla uzak metastaz olduğu saptanmıştır. Ayrıca perforasyonun hastanın uzun dönem genel sağkalım oranını azalttığı görülmüştür. Cox regresyon analizinde değerlendirildiğinde: Hastanın yaşı, operasyon anında uzak metastaz varlığı ve pre-operatif albümin değerlerinin perforasyona bağımsız etkileri olduğu görülmüştür. Sonuç KRK'lı hastalarda gelişen perforasyonun tümörün evresi, lokalizasyonu, tümörün diğer histopatolojik özellikleri ile ilişkili olmadığı gözlenmiştir. Çalışmamızda hastanın ileri yaşta olması, pre-operatif albümin değerinde gözlenen düşüklük ve uzak metastaz olmamasının tümör perforasyonu ile sıklıkla beraber görüldüğü sonucuna varılmıştır. Bu sonuçlardan yola çıkarak KRK tarama programına titizlikle uyulmasının sağlanması gerektiğini savunmaktayız.
Özet (Çeviri)
Aim It is known that colorectal cancer perforation is a prognostic factor that negatively affects prognosis. There are few studies in the literature showing the effect of perforation on survival by comparing it with other prognostic factors. We, in this study, researched the effect of colorectal cancer perforation on survival. Material and Method The files of all patients who underwent surgery for colorectal cancer in Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Training and Research Hospital were retrospectively scanned for the years between 2012 and 2020. A total of 264 patients who met the inclusion criteria were included in the study. These patients were divided into two groups; 58 of them were in the perforated patients' group while 206 of them were in the control group. Patients who developed perforation from segments other than the colon segment where the tumor was located were not included in the study. Demographic information of patients (age and gender), tumor size, tumor location, histopathological features of the tumor were included in the study after scanning the factors that may affect long-term overall survival, such as the presence of distant metastases at the time of operation, pre-operative blood tests, and development of local recurrence. All the results were statistically evaluated by including the Statistical Package for Social Sciences (SPSS) software, (SPSS, Chicago, Illinois) version 15.0 computer package program for Windows. Findings Regarding demographic attributes, there was no significant difference between the two groups. It is observed that the following items were seen more frequently in the perforated patients' group when the differences in the prognostic factors determined in the histopathological and post-operative follow-ups between the two groups were examined that the tumor is located in the left colon-rectum; there is a more advanced T stage, tumor budding and perineural invasion; the number of metastatic lymph nodes removed during the operation is high; the CRM is adjacent and there is anastomotic leakage. Moreover, there was more distant metastasis at the time of operation in the control patient group. It has also been observed that perforation reduces the long-term overall survival rate of the patient. Cox regression analysis showed us the age of the patient, the presence of distant metastases at the time of operation, and pre-operative albumin values have independent effects on the perforation. Conclusion Finally, it can be emphasized that the perforation that develops in patients with KRK is not related to the stage, localization of the tumor, and other histopathological features of the tumor. For our study results, the patient's advanced age, low pre-operative albumin value, and absence of distant metastases were frequently associated with tumor perforation. Based on all of these findings, we argue that the KRK screening program should be strictly followed.