Bir tekstil fabrikasında gürültüye bağlı işitme kaybı ve etkileyen faktörlerin araştırılması
- Tez No: 70124
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
BİR TEKSTİL FABRİKASINDA GÜRÜLTÜYE BAĞLI İŞİTME KAYBI VE ETKİLEYEN FAKTÖRLERİN ARAŞTIRILMASI ÖZET Gürültüyle karşılaşan işçilerde meydana gelen işitme kayıplarını ve bunu etkileyen faktörleri araştırmak amacıyla tekstil fabrikasında çalışan 147 işçi çalışmaya alındı. İş öncesi ve sonrası olmak üzere işçilere 2 kez odiyolojik teşt uygulandı. Ayrıca bu kişilere çalışma ile ilgili anket formu dolduruldu. Karşılaştırma amacıyla 89 kişilik bir kontrol grupu oluşturuldu. Araştırma sonucu çalışanlarda sağ ve sol kulaklar arasında gürültüye bağlı işitme kaybı farklılığı saptanmadı. Çalışma süresi, gürültü şiddeti ve yaşla paralel olarak işitme kaybında anlamlı artış izlendi. Cinsiyetler karşılaştırıldığında ise erkeklerin bayanlara oranla daha fazla etkilendiği görüldü. Yüksek frekans değerleri standartizasyon problemleri nedeniyle güvenilir bulunmadı. 85 dB'in altında ortaya çıkan hasar önemsizdir; 85-90 dB arasında periodik odiyo takibi; 90 dB üstünde ise koruyucu önlemler almak gerekir. Bu bakımdan fabrika ortamındaki gürültünün ölçülmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
NOISE INCLUDING HEARING LOSS AND AFFECTING FACTORS IN A TEXTILE FACTORY SUMMARY In this study, 147 people exposed to noise in a textile factory were evaluated for hearing loss and affecting factors. Before and after working shift audiological tests were performed. Additionally, a questionaire of noise related hearing loss were filled. To compare results, control group of 89 people were chosen. No statistical difference between right and left ears were found. Concerning duration of working, noise degree and age, there was an increase in hearing loss which is statistically significant and also, we found that males were affected more than womens. The results of the high freguency evaluation, were found to be not reliable. As a result, it was found that, the level of the noise was not important if it's less than 85 dBA; it was necessary to have periodic odio if it's between 85 and 90 dBA and it was necessary to protect the ears if it's more the 90 dBA. 79