Doğu Akdeniz'in stratejik, jeostratejik ve jeopolitik denklemlerinde Türk Denizaltı Kuvveti'nin rolü
The role of the Turkish Submarine Force in the strategic, geostrategic and geopolitical equations of the Eastern Mediterranean
  1. Tez No: 701254
  2. Yazar: ÖMER FARUK KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ POYRAZ GÜRSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
Doğu Akdeniz'in stratejik, jeostratejik ve jeopolitik denklemlerinde Türkiye aleyhine radikal değişimler yaşanmıştır. Bölge ülkeleri ve bölgedışı aktörlerin dâhil olduğu asimetrik güç dengesi kuran Türkiye karşıtı bir blok oluşmuştur. Doğu Akdeniz'in dinamik olarak değişen jeostratejik denkleminde Türkiye karşıtı bloka yönelik taarruzi ve tedafüi harekât yeteneklerinin arttırılması ve caydırıcılığı sağlayacak stratejilerin geliştirilmesinde denizaltılar ağırlıklı rol oynamaktadır. Yeni jeopolitik denklemde denizaltıların maliyet-etkin performanları ile Türkiye karşıtı bloka karşı dengeleyici-eşitleyici rolü güçlendirilebilir. Genişletilmiş bir denizaltı filosu denizaltı kıtlığı çeken Batı nezdinde Türkiye'nin değerini ve prestijini arttıracak, bağımsız bir dış politika izlemesini kolaylaştıracak, caydırıcılık performansı ile harp olasılığının yüksek olduğu Doğu Akdeniz'de barış ve istikrara katkı sunacaktır. Bir yandan bölgesel gelişmeler ve küresel jeopolitik riskler Türkiye'nin denizaltılara olan ihtiyacını arttırırken senkronize biçimde denizaltıların deniz harbindeki ağırlığı da artmaktadır. Havadan bağımsız tahrik sisteminin ve lityum-iyon batarya teknolojisinin denizaltılarda uygulanabilir olması ile özellikle nükleer olmayan denizaltıların değeri artmaktadır. Denizaltıların akustik imzası gibi manyetik imzası da azalmaktadır. Günümüzde denizaltılar öz savunma ve hava savunma kabiliyeti kazanmaktadır. Yakın geçmişte ortaya çıkan hipersonik silahlar ve uzun menzilli gemisavar füzeler suüstü unsurlarını radikal düzeyde tehdit etmektedir. Beşinci nesil muharip hava unsurlarının ortaya çıkmasıyla denizaltılar gibi deniz harbinde asimetrik silahlar olan uçakların suüstü unsurlarını tehdit etme kabiliyetlerinde büyük sıçrama kaydedilmiştir. Denizaltılar stratejik değerine rağmen Türkiye'de yeterli ilgiyi görmemektedir. Türkiye'nin donanma yatırımının odağına denizaltıların alınması dünya trendlerine de uyumludur. Dünya donanmalarında denizaltılara ciddi bir yönelim söz konusudur. Tez konusu interdisipliner bir yaklaşımla ele alınmıştır. Tezde içerik analizi ve karşılaştırmalı analiz yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
There have been radical changes in the strategic, geostrategic and geopolitical equations of the Eastern Mediterranean to the detriment of Turkey. An anti-Turkey bloc was formed, which established an asymmetrical balance of power, including regional countries and non-regional actors. In the dynamically changing geostrategic equation of the Eastern Mediterranean, submarines play a predominant role in increasing the offensive and defensive operations capabilities against the anti-Turkey bloc and in developing strategies that will provide deterrence. In the new geopolitical equation, the cost-effective performance of submarines and their balancing-equalizing role against the anti-Turkey bloc can be strengthened. An enlarged submarine fleet will increase Turkey's value and prestige in the West, which suffers from a shortage of submarines, facilitate an independent foreign policy, and contribute to peace and stability in the Eastern Mediterranean, where the possibility of war is high, with its deterrent performance. On the one hand, while regional developments and global geopolitical risks increase Turkey's need for submarines, the weight of submarines in naval warfare increases in sync. With the application of air-independent propulsion system and lithium-ion battery technology in submarines, the value of non-nuclear submarines is increasing. The magnetic signature of submarines is decreasing, as is the acoustic signature. Today, submarines are gaining self-defense and air defense capabilities. Hypersonic weapons and long-range anti-ship missiles that have emerged in the recent past radically threaten surface assets. With the emergence of the fifth generation combat air assets, a great leap has been made in the ability of aircraft, which are asymmetrical weapons in naval warfare, such as submarines, to threaten surface assets. Despite their strategic value, submarines do not receive enough attention in Turkey. Taking submarines to the focus of Turkey's navy investment is in line with world trends. There is a serious trend towards submarines in the world navies. The subject of the thesis is handled with an interdisciplinary approach. Content analysis and comparative analysis methods were used in the thesis.