İşveren markası uygulamalarının işten ayrılma niyetine etkisi: Katılım bankacılığı örneği
The effect of employer branding practices on the intention to leave: Participation banking example
- Tez No: 701253
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde özellikle yetenekli çalışanların işletmelerde tutundurulmasını sağlayan en önemli husus doğru insan kaynakları uygulamalarıdır. İşletmeler doğru insan kaynağını bünyelerinde bulundurarak daha fazla rekabet edebilir hale gelmektedirler. Çalışanlar için önem arz eden bu uygulamaların tanıtılması ve markalaştırılması adına son yıllarda işveren markası kavramı işletmeler için daha önemli hale gelmiştir. Sadece çalışanların değil potansiyel dış adayların da dikkatini çekmeyi başaran işveren markası uygulamaları sayesinde oluşan çalışan memnuniyeti ve çalışan bağlılığı, işten ayrılma niyetinin de azalmasına neden olmuştur. Yapılan araştırma ile işveren markası uygulamalarının işten ayrılma niyetine etkilerinin araştırılması hedeflenmiştir. Tezde nicel araştırma yöntemi kullanımış olup, araştırmada kullanılan veriler katılım bankacılığı alanında faaliyet gösteren toplam 256 beyaz yakalı çalışandan anket uygulamasıyla elde edilmiştir. Toplanan veriler SPSS yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre işveren markası uygulamalarının işten ayrılma niyetine etkisi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir etki gücünün olduğu tespit edilmiştir. Bu etki incelendiğinde ters orantılı bir şekilde gerçekleştiği görülmektedir. Yani işveren marka algısı arttıkça işten ayrılma niyeti azalmakta veya tam tersi şekilde işveren marka algısı azaldıkça işten ayrılma niyeti artmaktadır. Araştırma kapsamında demografik değişkenlerin, çalışanların işten ayrılma niyetine etkisinin olup olmadığına yönelik yapılan çalışmada ise eğitim değişkeninin işten ayrılma niyetinde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma sonucunda ulaşılan bilgiler ve bulgular genelleme yapmak için yeterli olmasa da söz konusu alan için kavramsal yapıların zenginleşmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, the most important issue that enables especially talented employees to be promoted in enterprises is the right human resources practices. Businesses become more competitive by keeping the right human resources. In recent years, the concept of employer branding has become more important for businesses in order to introduce and brand these applications, which are important for employees. Employer branding practices, which managed to attract the attention of not only employees but also potential external candidates, led to a decrease in employee satisfaction and employee loyalty, as well as the intention to quit. With the research, it was aimed to investigate the effects of employer branding practices on the intention to leave the job. Quantitative research method was used in the thesis, and the data used in the research were obtained through a questionnaire application from a total of 256 white-collar employees operating in the field of participation banking. Collected data were analyzed by SPSS method. According to the data obtained as a result of the research, it was determined that there is a statistically significant effect power between the effect of employer branding practices on the intention to leave, and when this effect is examined, it is seen that it occurs in an inverse proportion. In other words, as the employer's brand perception increases, the intention to leave the job decreases, or conversely, as the employer's brand perception decreases, the intention to leave the job increases. Within the scope of the research, it was determined that the education variable had a significant effect on the intention to quit. Although the information and findings obtained as a result of this study are not sufficient to make generalizations, it is thought that they will contribute to the enrichment of the conceptual structures for the field in question.