Pazarlama karması ve sosyal medya iletişimi: Türk limanlarının Twitter hesapları üzerinden bir inceleme
Marketing mix and social media communication: An evaluation over Turkish ports' Twitter accounts
- Tez No: 701274
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL GÜLMEZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Denizcilik, Marine
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 66
Özet
Pazarlamanın gerekliliği rekabet ile ölçülebilmektedir. Limanların rekabetinin sadece bölgesel değil, aynı zamanda ulusal ve uluslararası olduğu göz önüne alınırsa, liman işletmelerinin oldukça geniş kapsamlı pazarlama faaliyetlerine duyduğu ihtiyacın eskiye oranla daha fazla arttığı açıkça görülebilir. Sosyal medya araçlarının günümüz dijital dünyasında pazarlama açısından oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır. Bu nedenle, çalışmanın liman sektöründe pazarlama karması stratejilerinin sosyal medyadaki (Twitter) yansımalarının incelenmesi genel amacıdır. Bu genel amaca uygun olarak sosyal medya kullanan limanların sosyal medya içeriklerinin analiz edilmesi ve sosyal medya iletişimlerine yönelik ağ analizi bu çalışmanın özel amacıdır. Yapılan araştırmada dokuz limanın sosyal medya hesabı R programlama üzerinden metin madenciliği ile incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre“Türkiye'de limanlar sosyal medya aracılığı ile pazarlama karması bileşenlerini yansıtıyor mu?”sorusunun bulgular nezdinde karşılığı zayıf şekilde evet olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Competition can be used to gauge the importance of marketing. Given the fact that port competition is not just regional, but also national and international, it is apparent that port operators' demand for comprehensive marketing operations has grown even more than previously. In today's digital environment, social media platforms play a significant role in marketing. As a result, the study's main goal is to look into how marketing mix strategies in the port industry are reflected on social media (Twitter). The unique aims of this study are the analysis of the social media content of the ports that use social media and the network analysis for social media communications, both of which are in line with the general purpose. The study looked into the social media profiles of nine ports using text mining and R programming.“Do ports in Turkey represent marketing mix components through social media?”according to the findings. According to the findings, the answer to the question is a tentative yes.