İmmünsuprese ratlarda heterotopik trakeal allogreft canlılığının araştırılması
The Evaluate of heterotopic tracheal allograft viability in immunsuppressive rats
  1. Tez No: 70130
  2. Yazar: SELÇUK KÖSE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YENER YÖRÜK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışmada akciğer transplantasyonu sonrası gelişen trakeal veya bronşial anastomoz komplikasyonlarıın önlemeye yönelik immünsupresyon tedavilerin karşılaştırılması planlandı. Bu amaçla deneysel bir model hazırlandı. Spraque - Dowley cinsi ratlardan çıkarılan trakeal segmentler, Wistar - Albino cinsi ratların batınlarına omentopeksi ile implante edildi. Operasyondan hemen sonra bir gruba (n= 5)siklosporin 15 mg/kg, diğer gruba (n=5) siklosporin 15 mg/kg + metilprednizolon 2 mg/kg, intraperitoneal olarak 15 gün boyunca uygulandı. Kontrol gruplarına ise immünsupresyon uygulanmadı. Onbeşgün sonra sakrifiye edilen ratlarda implante edilen trakealar, sarıldığı omentumla birlikte çıkarıldı. Çıkarılan materyallerden doku örnekleri alındı. Bu dokular ışık mikroskobunda histolojik, elektron mikroskobunda ultrastrüktürel olarak incelendi. Işık mikroskobunda trakeal epitelin canlılık derecesi skorlandı ve epitel kalınlıktan ölçüldü. Elektron mikroskobunda ise trakeal epitel hücrelerindeki ultrastrüktürel değişiklikler ve buna göre aktivasyonları belirlendi. Yapılan incelemeler sonucunda tek başına siklosporin ile immünsupresyon uygulanan ratlardaki trakeal epitel hücrelerin canlılık derecesi, epitel kalınlığı ve ultrastrüktrürel olarak aktivasyonları, kombine immünsupresyon uygulanan gruba ve diğer kontrol gruplarına göre daha yüksek oranda tespit edildi.Bu bulgulara göre akciğer transplantasyonu sonrası immünsupresyon tedavisinde siklosporine ek olarak kortikosteroid eklenmesinin gerekli olmayabileceği görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study was to evaluate and compare the immunosuppressive treatments used in the prevention of tracheal and bronchial anastomotic complication of lung transplantations. An experimental model was used for this purpose. Tracheal segments of Spraque-Dowley rats were excised and transplantated intraperitonealy to the Wistar-Albino rats via omentopexy. Right afterwards the operation, the first group (n= 5) were received cyclosporin 15mg/kg, The second group (n= 5) received cyclosporine 15 mg/kg and methylprednisolone 2 mg/kg intraperitoneally once a day for 15 days. Control group received no immunosuppressive treatment. Rats were sacrified at the 15* day and previously transplanted tracheal segments were excised with their peripheral omental structures. Tissue samples were prapared from excisional specimens. Those samples were examined histologically under light microscope and ultrastructurally under the electron microscope. Tracheal epithelial viability were scored and epithelial thickness were measured with light microscope. Ultrastructural changes and molecular activations according to these findings of tracheal epithelial cells were evaluated with electron microscopic study. At the conclusion of aforementioned examinations, the degree of tracheal epithelial viability epithelial thickness and ultrastructural activations of 66the rats received immunosuppression with cyclosporine alone were estimated to be higher compared to combined immunosuppression group and control group according to these findings, addition of corticosteroid therapy to the cyclosporine treatment following lung transplantations may not be unnecessary therapeutic step. 67