Neutrosophıc üçlü bazı cebirsel yapılar
Neutrosophic tri̇plet some algebrai̇c structures
  1. Tez No: 701309
  2. Yazar: GÜLER ATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm olan giriş bölümünde bulanık kümeler ve neutrosophic kümelerin tarihi sürecinden bahsedilmiştir. Ikinci bölümde bulanık küme, sezgisel bulanık küme, sezgisel küme kavramınında bir üst genellemesi olan neutrosophic küme, tek değerli neutrosophic küme, aralık değerli neutrosophic kümerle ilgili temel tanım ve teoremler verildi. Üçüncü bölümde, neutrosophic üçlü halka ve neutrosophic üçlü cisim üzerine çalışma, dördüncü bölümde ise neutrosophic ikili yarı-grup ve sadeleştirilebilir (cancellable) neutrosophic üçlü gruplar incelenmiştir. Son bölümde neutrosophic üçlü topolojinin uygulamaları ile ilgili temel tanımlar, örnekler, teoremler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five part chapters. In the first, fuzzy sets and the historical background of neutrosophic sets are mentioned in the introduction. The second guideline fuzzy set, intuitionistic fuzzy set, neutrosophic set which is an extended of the fuzzy set, monovalent neutrosophic set, interval valued neutrosophic set, and neutrosophic triplet set are given basic definitions and theorems. The third section is the study on the neutrosophic triplet ring and the neutrosophic triplet open development, while the fourth neutrosophic binary semi-group and the uncountable neutrosophic triplet groups are examined. In the last part, basic fundamentals, examples and theorems about advanced knowledge and applications of neutrosophic triplet topology are given.