Geriatrik yaş grubundaki hastalarda çoklu ilaç kullanımının uyku kalitesine ve depresif semptomatolojiye etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of multi-drug use on sleep quality and depressive symptomatology in patients in geriatric age group
- Tez No: 701321
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Yaşlanma ile gelen çoklu ilaç kullanımı yaşlı bireylerde pek çok istenmeyen etkilere de sebep olmaktadır. Bizim çalışmamız geriatrik yaş grubundaki bireylerde çoklu ilaç kullanımının uyku kalitesine ve depresif semptomatolojiye olan etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı nitelikteki bu çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne bağlı Ümraniye Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı 65 yaş ve üzeri 176 gönüllü birey katıldı. Araştırmacı tarafından hazırlanmış, sosyodemografik özellikleri içeren 12 sorudan oluşan anket formu, Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) Ölçeği, Geriatrik Depresyon Ölçeği (GDÖ) olmak üzere toplam 3 tane anket formunu cevaplandırmaları istendi. Çalışmamızda elde edilen bulgular, anlamlılık p< 0.05 düzeyi dikkate alınarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda, 176 katılımcıdan polifarmasi saptanan bireylerin oranı %39,2 olarak tespit edilmiştir. Bunların %59,4'ü kadın, %40,6'sı erkek idi. Polifarmasinin yaş, BMI, gelir düzeyi, medeni hal, kronik hastalık sayısı değişkenleri ile arasında anlamlı ilişki saptanmıştır (sırasıyla p=0.004, p=0.009, p=0.002, p=0.005, p=0.000). PUKİ toplam puanı ve alt boyutları ile polifarmasi değişkeni arasında anlamlı farklılık olduğu saptanmıştır (p=0.000). İyi uyku puanına sahip bireylerin %83,1'ini
Özet (Çeviri)
Objective: The use of multiple drugs that come with aging causes many undesirable effects in elderly individuals. Our study aims to evaluate the effect of multiple drug use on sleep quality and depressive symptomatology. Materials and Methods: In this cross-sectional and descriptive study, 176 volunteers aged 65 and over who were registered at the Ümraniye Education Family Health Center affiliated to the Ümraniye Training and Research Hospital of the University of Health Sciences participated. They were asked to answer a total of 3 questionnaires. These are sociodemographic information form which prepared by the researcher, consisting of 12 questions and Pittsburg Sleep Quality Index Scale and Geriatric Depression Scale. The findings obtained in our study were evaluated considering the statistically significant level of p< 0.05. Results: In our study, the rate of individuals with polypharmacy among 176 participants was found to be 39.2%. Of the participants, 59.4% were female and 40.6% were male.A significant relationship was found between polypharmacy and age, BMI, income level, marital status, number of chronic diseases (p=0.004, p=0.009, p=0.002, p=0.005, p=0.000, respectively). A significant difference was found between the PUKI total score and sub-dimensions and the polypharmacy variable (p=0.000). 83.1% of individuals with a good sleep score consist of individuals who using