Ortaöğretim öğrencilerinin 21. yy becerilerinin farklı değişkenlere göre incelenmesi (Ankara ili Altındağ ilçesi örneği)
Evaluation the 21st century skills of secondary school students according to different variables
  1. Tez No: 701334
  2. Yazar: TUĞBA ÖÇALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Akıllı telefonlardan, bilgisayarlara ve kullanılan diğer teknolojik aletlere kadar neredeyse her gün güncelleme vasıtasıyla yeniliklerin geldiği çağda, insanoğlunun sahip olduğu ilgi ve becerileri de neredeyse aynı sıklıkta güncellemesi gerekmektedir. İnsanın başını döndürecek hızda ilerleyen teknolojik çağ, insanın eğitiminden hayat düzenine kadar birçok alanda kişilerin kendini geliştirmesini beklemektedir. Beceri kazanma, ilgilere yönelme ve yeniliklere açık olmanın en aktif şekilde yaşandığı eğitim öğretim çağı ise ortaöğretim kademesidir. Bu araştırmanın amacı ortaöğretim kademesindeki öğrencilerin 21.yy becerilerine hangi düzeylerde sahip olduklarını belirlemek ve sahip olunan becerileri cinsiyet, okul türü, sınıf düzeyi, alan/dal, anne baba eğitim durumu ve mesleği, kardeş sayısı, sahip oldukları teknolojik aletler açısından değerlendirmektir. Araştırma tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Çalışmanın araştırma grubu Ankara ili Altındağ ilçesinde bulunan liselerde eğitimine devam eden öğrencilerden belirlenmiştir. Örneklem seçme yöntemi olarak öncelikle amaçlı örnekleme kullanılmıştır. Ankara ilindeki sosyo ekonomik düzeyi en düşük ilçelerden biri olan Altındağ ilçesi belirlenmiştir. Devamında çalışmaya gönüllü katılım sağlayacak 299 öğrencinin belirlenmesinde uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Yapılan çalışmada ortaöğretim öğrencilerinin 21.yy becerilerinin değerlendirilmesi için Çevik & Şentürk tarafından geliştirilen '' Çok Boyutlu 21.yy Becerileri Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS programı ile yapılmıştır. Çalışmada ölçek puanları hesaplanmış ve puanların normal dağılıma uygunluğunun belirlemesi için basıklık ve çarpıklık katsayıları incelenmiştir. Puanların normal dağılım göstermesi nedeni ile çalışmada parametrik test teknikleri kullanılmıştır. Ölçek puanının demografik özelliklere göre farklılık gösterme durumunun analiz edilmesi için ANOVA testi kullanılmıştır. Bununla birlikte puanlar arasındaki ilişkide pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda okul türü farklı olan gruplar arasında eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerinin puan ortalamasının Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinde en yüksek iken Fen Lisesi öğrencilerinde en düşük olduğu saptanmıştır. Anne eğitim düzeyindeki farklılıklar açısından çıkan sonuçlar incelendiğinde yine eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerinin puan ortalamasının annesi ilköğretim mezunu olanlarda en yüksek olduğu, lise mezunu olanların puan ortalamalarının en düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the age of innovations, from smartphones to computers and other technological tools used, almost every day, people need to update their interests and skills almost as often. The technological age, which is advancing at a dizzying pace, expects people to improve themselves in many areas from education to life order. Secondary education is the educational age in which gaining skills, turning to interests and being open to innovations are most actively experienced. The aim of this research is to determine the level of 21st century skills of secondary school students and to evaluate the skills they have in terms of gender, school type, grade level, field/branch, parent education status and profession, number of siblings, and technological devices they have. The research is a descriptive study in scanning model. The research group of the study was determined from the students who continue their education in high schools in Altındağ district of Ankara province. Purposive sampling was used primarily as a sample selection method. Altındağ district, which is one of the districts with the lowest socio-economic level in Ankara, has been determined. Appropriate sampling method was used to determine the 299 students who would voluntarily participate in the study. In the study, the“Multidimensional 21st Century Skills Scale”developed by Çevik & Şentürk was used to evaluate the 21st century skills of secondary school students. Data analysis was done with SPSS program. In the study, the scale scores were calculated and the kurtosis and skewness coefficients were examined to determine the conformity of the scores to the normal distribution. Parametric test techniques were used in the study due to the normal distribution of scores. ANOVA test was used to analyze the variation of the scale score according to demographic characteristics. In addition, the Pearson correlation test was used in the relationship between the scores. In line with the results, it was determined that the average score of critical thinking and problem solving skills among the groups with different school types was the highest in Vocational and Technical Anatolian High School students, while it was the lowest in Science High School students. When the results in terms of differences in mother's education level were examined, it was determined that the average score of critical thinking and problem-solving skills was the highest in those whose mothers were primary school graduates, and the average score of those who graduated from high school was the lowest.