US-China military rivalry in Djibouti: The territory for a proxy war?
Cibuti'deki ABD-Çin askeri rekabeti: Vekalet savaşı için bir arena mı?
- Tez No: 701345
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYFER GENÇ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
21. yüzyılın yükselen yeni dünya düzeni, Afrika Boynuzunda istikrarsızlık yaratmakta ve militarizasyonda bir artışa tanıklık etmektedir. Artan devletlerarası çatışmalar ve bunların bölgeye yayılan etkileri, silah tahsisi ve askeri güçlerin bir araya getirilmesinin önem kazandığı bölgenin militarizasyonunu ortaya çıkarmıştır. ABD ile Çin arasındaki küresel rekabet Cibuti'de artmakta ve bu küçücük ülkede dış politikanın militarizasyonu gerçekleşmektedir. Ortadoğu'daki güç dengesi ve ülkenin stratejik konumu devletlerin davranışlarını şekillendirmekte ve Cibuti'yi Afrika Boynuzunda garip bir konuma yerleştirmektedir. Bu nedenle, bu tez, Cibuti'de ABD ve Çin arasında artan gerilimi ve askeri üslerin kurulmasını incelerken, dış güçlerin ekonomik ve güvenlik çıkarlarını korumak için bölgeye müdahale ederken, bölgedeki kırılgan devletleri daha da düşkün hale getireceğini savunmaktadır. Cibuti'deki ABD ve Çin askeri rekabeti -devam etsin ya da kısa ömürlü kalsın, minimum siyasi kurumsallaşmaya sahip toplumları militarize etmiş ve bu toplumlar ordunun tahakkümüne sürüklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The emerging new world order of the 21st century is witnessing an increase in instability and militarization in the Horn of Africa. The growing intra-state conflicts and their spill-over effects in the region have endorsed the necessity for the militarization of the region in which arms allocation and the assembling of military forces became significant. The global rivalry between the U.S. and China is increasing in Djibouti and it is visible through the militarization of foreign policy in this tiny country. However, the vivid geopolitical competition and its strategic location to the Middle East, Asia and the Red Sea have created so many military presences turning the region into a proxy racetrack for global power, and this is viewed as a major challenge to the regional power balance. Therefore, this thesis examines growing tension between U.S. and China in Djibouti and argues that, while external powers intervened in the region to protect their economic and security interest, this will further decline fragile states in the region. The U.S and China military rivalry in Djibouti -either continuing or short-lived- has militarized societies with minimum political institutionalization deluged to domination by the military.