EFL instructors' values systems, reflections and emotions on paired peer observation process: Case study
İngilizce öğretim görevlilerinin eşleştirilmiş akran gözlemi hakkındaki değer sistemleri, yansıtmaları ve duyguları: Vaka incelemesi
- Tez No: 701346
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma İngilizce'yi yabancı dil olarak öğreten İngilizce öğretim görevlilerinin değer sistemlerini, duygularını ve yansımalarını araştırmaya yöneliktir. Bu amaçla, bir vakıf üniversitesinde görev alan sekiz öğretim görevlisi ile akran gözlemi hakkında sahip oldukları inanç, tutum ve değerler hakkında görüşme yapıldı. Daha sonra katılımcılar eşler halinde birbirlerinin derslerini gözlemlediler ve onlarla değer sistemlerindeki değişim ve gözlemin her aşamasında ortaya çıkan duygular hakkında tekrar görüşüldü. Son olarak, eşleştirilmiş akran gözleminden kazanımları ve bu konu hakkındaki yansıtmalarını araştırmak için yansıtıcı makaleler yazmaları istendi. Sonuçlar, katılımcıların ideal gözlem eşi hakkındaki sahip oldukları inançlarında değişiklik ve daha çok akran gözlemi yapma isteklerinde artış olduğunu gösteriyor. Ayrıca, gözlemin başında hissedilen olumsuz duyguların hızlı bir şekilde olumlu duygularla yer değiştirdiği gözlemlendi. Öğretim görevlileri eşleştirilmiş akran gözlemini birbirlerinden öğrenmek ve işbirliği içerisinde yansıtma fırsatı olarak algılarlar. Üstelik eşleştirilmiş akran gözlemi eşler arasında meslektaş dayanışmasını arttırdığı gibi katılımcıların güdülenmesini ve öz-yeterliğini yükseltir. Pedagojik çıkarımlar, eşleştirilmiş akran gözleminin bir mesleki gelişim aracı olarak kullanılmasının muhtemel faydaları ve gelecek araştırmaları tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate EFL instructors' values systems, emotions and reflections on paired peer observation in higher education. For this purpose, eight EFL instructors at a foundation university were interviewed about their existing beliefs, attitudes and values regarding peer observation. Then the pairs observed each other and they were again interviewed to explore the changes in their values systems, and to study their emotions emerged in each step of the process. Finally, they were asked to write reflective essays to examine their reflections and outcomes of paired peer observation. Findings indicate a change in instructors' existing beliefs on the ideal partner for peer observation, and an increase in their willingness to continue doing paired peer observations in the future. It is also seen that the negative emotions in the beginning of an observation are quickly replaced by positive ones. Instructors perceive paired peer observation as a chance to learn from each other and reflect collaboratively on all the aspects of teaching. Moreover, paired peer observation increases collegiality between the partners as well as it enhances participants' motivation and self-efficacy. Pedagogical implications and possible benefits of using paired peer observation as a professional development and future research are discussed.