Bölgesel güvenlik kompleksi teorisi çerçevesinde Asya-Pasifik'te ABD-Çin rekabeti ve güvenlik dinamikleri
Regional security complex theory in the context of US-China competition and security dynamics in the Asia-Pacific
  1. Tez No: 996328
  2. Yazar: NURSENA YAŞAR ELHAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin arasındaki stratejik rekabetin Asya-Pasifik bölgesindeki güvenlik dinamiklerine etkilerini anlamayı hedeflemektedir. ABD ve Çin, küresel gücün merkezindeki iki ana aktör olarak Asya-Pasifik bölgesinde hem ekonomik hem de askeri açıdan büyük bir etkiye sahiptir. Bölge, küresel ticaretin merkezi olması ve stratejik askeri üslerin yer alması nedeniyle önem taşımaktadır. Bu araştırmanın önemi, Asya-Pasifik'teki güvenlik dinamiklerini, bu iki süper gücün etkileşimi ve bölgesel aktörlerin stratejileri bağlamında ele alarak bölgesel güvenlik ve küresel denge üzerine derinlemesine bir analiz sunmasında yatmaktadır. Ayrıca bu araştırma, çok taraflı işbirliklerinin ve güvenlik stratejilerinin, bölgesel istikrar ve güç dengesini nasıl şekillendirdiğini inceleyerek, uluslararası ilişkiler literatürüne önemli katkılar sağlamayı amaçlamaktadır. Konunun seçilmesindeki temel motivasyon, bölgedeki güvenlik sorunlarının artan küresel etkileri ve ABD ile Çin arasındaki rekabetin sadece bölgeyi değil tüm dünyayı etkileyecek potansiyele sahip olmasıdır. Çin'in yükselen gücü, Asya-Pasifik'teki güvenlik ortamını yeniden şekillendirmiş ve ABD, Çin'e karşı dengeleme stratejileri geliştirirken bölgedeki müttefikleriyle işbirliği yapmaya özen göstermiştir. Bölgesel güvenlik komplekslerinin işleyişi, bu rekabetin sadece askeri değil aynı zamanda ekonomik ve diplomatik yönlerini de kapsadığını ortaya koymaktadır. Ayrıca çok taraflı çözümler ve güvenlik işbirliklerinin, bölgedeki istikrarın sağlanmasında önemli bir rol oynadığı da vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to understand the impact of strategic competition between the United States and China on security dynamics in the Asia-Pacific region. As the two main actors at the center of global power, the United States and China have a significant impact both economically and militarily in the Asia-Pacific region. This region is crucial due to its central role in global trade and the presence of strategic military bases. The importance of this research lies in its in-depth analysis of regional security dynamics, considering the interaction between these two superpowers and the strategies of regional actors, which also contributes to the broader understanding of regional security and global balance. Additionally, this study examines how multilateral collaborations and security strategies shape regional stability and the balance of power, offering important contributions to the international relations literature. The primary motivation for selecting this topic stems from the growing global impact of security issues in the region and the potential of the U.S.-China rivalry to affect not only the region but the entire world. China's rising power has reshaped the security environment in the Asia-Pacific, and the United States has focused on developing balancing strategies against China while cooperating with regional allies. The functioning of regional security complexes reveals that this competition encompasses not only military but also economic and diplomatic aspects. Furthermore, the importance of multilateral solutions and security cooperation in maintaining regional stability is emphasized.