Kurumsal girişimciliğin firma performansı üzerindeki etkisi: Konya Organize Sanayi Bölgesinde bir araştırma
The effect of corporate entrepreneurship on firm performance: A study in Konya Organized Industrial Zone
- Tez No: 701347
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN FEHMİ ATASAĞUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, kurumsal girişimciliğin firma performansı üzerindeki etkisini analiz etmektir. Araştırmanın örneklemini Konya Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren 239 işletme oluşturmaktadır. Araştırmanın bağımlı değişkeni firma performansı, bağımsız değişkeni ise kurumsal girişimciliktir. Firma performansı, Avcı, Madanoğlu ve Okumuş (2011) tarafından geliştirilen ölçek kullanılarak ölçülmüştür. Bu ölçek; finansal ve finansal olmayan performans olmak üzere iki boyuttan oluşmaktadır. Kurumsal girişimcilik ise Avcı ve Asanakutlu (2008) tarafından geliştirilen ölçek kullanılarak ölçülmüştür. Bu ölçek; proaktiflik, yenilikçilik, örgütsel yenilenme ve risk alma eğilimi olmak üzere dört boyuttan oluşmaktadır. Yapılan regresyon analizi sonuçlarına göre; çalışmada kurumsal girişimciliğin firma performansı üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, kurumsal girişimciliğin alt boyutları olan proaktiflik, yenilikçilik, örgütsel yenilenme ve risk alma eğiliminin finansal performans üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı etkiye sahip olduğu ortaya konulmuştur. Benzer şekilde kurumsal girişimciliğin alt boyutları olan proaktiflik ve yenilikçiliğin finansal olmayan performans üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı etkiye sahip olduğu, ancak kurumsal girişimciliğin alt boyutları olan örgütsel yenilenme ve risk alma eğilimi boyutlarının finansal olmayan performans üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to analyze the impact of corporate entrepreneurship on firm performance. The research sample consists of 239 enterprises operating in Konya Organized Industrial Zone. The dependent variable of the research is firm performance and the independent variable, on the other hand, is corporate entrepreneurship. Firm performance was measured using the scale developed by Avcı, Madanoğlu, and Okumuş (2011). This scale consists of two dimensions; financial and non-financial performance. On the contrary, corporate entrepreneurship was measured using the scale developed by Avcı and Asanakutlu (2008). This scale consists of four dimensions; proactivity, innovativeness, organizational renewal and risk taking tendency. According to the results of regression analysis; it has been determined that corporate entrepreneurship has a positive and significant effect on firm performance. In addition, it has been revealed that the sub-dimensions of corporate entrepreneurship, proactivity, innovativeness, organizational renewal and risk-taking tendency have a positive and significant effect on financial performance. Similarly, it was determined that proactivity and innovativeness, which are sub-dimensions of corporate entrepreneurship, have a positive and significant effect on non-financial performance, but the dimensions of organizational innovation and risk-taking tendency, which are sub-dimensions of corporate entrepreneurship, do not have a significant effect on non-financial performance.