Pandemi döneminde mobil uygulamalar üzerinden yapılan alışverişin teknoloji kabul modeli ile incelenmesi
Using technology acceptance model in understanding the mobile application usage during covid-19 pandemic period
- Tez No: 701357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA AYSUNA TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüz dünyasında teknoloji, özellikle de Covid-19 salgının başlamasıyla hayatımızın vazgeçilmez bir parçası oldu. Tüm dünya ve Türkiye, Mart 2020'den bu yana uzun süren bir kısıtlama dönemi yaşadı. Bu araştırmada da pandeminin etkisiyle beraber değişen alışveriş alışkanlarının incelenmesi hedeflenmiştir. Bu süreçte, özellikle perakende sektöründe mağazaların kapalı olması ve tüketicinin çevrimiçi alışverişe yönelme motivasyonuyla beraber birçok alışveriş alışkanlığı değişmiştir. Bu araştırmada, Teknoloji Kabul Modeli ile tüketicinin Covid-19 salgını döneminde mobil uygulamalar üzerinden yaptığı alışverişi anlamak için gerçekleştirilmiştir. Bu amaç ile beraber hipotezler geliştirilmiş ve bir araştırma modeli oluşturulmuştur. 445 katılımcı ile bir anket çalışması yapılmıştır. Araştırma sonucunda Covid-19'un algılanan kullanım kolaylığı üzerinde etkisi olduğunu desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, technology has become an indispensable part of our lives, especially during Covid-19 pandemic period. The whole world and Turkey have experienced a long period of restriction since March 2020. In this study, it was aimed to examine the changing shopping habits with the effect of the pandemic. In this period, many shopping habits have changed. Especially in the retail sector, motivation of consumers turned to online shopping. In this research, Technology Acceptance Model was used to understand the consumer's shopping motivation through mobile applications during Covid-19. For this purpose, hypotheses were developed and a research model was created. A survey was conducted with 445 participants. As a result of the research, it was supported that Covid-19 has an effect on perceived ease of use.