Üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı ile sosyal fobi ve yaşam doyumu arasındaki ilişkisi
The relationship between internet addiction and social phobia and life satisfaction in university students
- Tez No: 701358
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM FUAT AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı ile sosyal fobi ve yaşam doyumu arasındaki ilişkisi incelenmiştir. Araştırmada, nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya 400 üniversite ve yüksek lisans öğrencisi katılmıştır. Araştırma verileri;“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Young İnternet Bağımlılığı Testi Kısa Formu”,“Liebowitz Sosyal Fobi Ölçeği ”,“Yaşam Doyumu Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen verilere göre, İnternet bağımlılığı ile Yaşam Doyumu arasında negatif yönlü çok zayıf bir ilişki bulunmaktadır. İnternet Bağımlılığı ile Sosyal Fobi arasında ise pozitif yönlü zayıf bir ilişki belirlenmiştir. 18-20 yaş arası katılımcıların Liebowitz Sosyal Fobi Ölçeği, Kaygı ve Kaçınma alt boyut puanları 27-28 yaş olanlara göre daha yüksektir. 21-23 yaş arası katılımcıların Kaçınma alt boyut puanları 27-28 yaş olanlara göre daha yüksektir. Kadınların Yaşam Doyumu, Liebowitz Sosyal Fobi Ölçek puanları, Kaygı ve Kaçınma alt boyutu puanları erkeklere göre daha yüksektir. Ortalama 1-2 saat internette vakit geçirenlerin İnternet Bağımlılığı Ölçek puanları, 5-6 saat ve 7 saat ve üstü geçirenlerden daha düşüktür. Ruhsal bozukluk yaşayanların İnternet Bağımlılığı Ölçek puanları yaşamayanlara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between internet addiction and social phobia and life satisfaction in university students was examined. In the study, the relational screening model, one of the quantitative research designs, was used. 400 university and graduate students participated in the study. Research data were obtained by using“Sociodemographic Information Form”,“Young's Internet Addiction Test Short Form”,“Liebowitz Social Anxiety Scale”and“Life Satisfaction Scale”. According to the data obtained from the research, there is a very weak negative relationship between Life Satisfaction and Internet Addiction. A weak positive correlation was found between Internet Addiction and Social Anxiety. Liebowitz Social Anxiety Scale, Anxiety and Avoidance subscale scores of participants aged 18-20 are higher than those aged 27-28. Avoidance subscale scores of participants aged 21-23 were higher than those aged 27-28. Women's Life Satisfaction Scale, Liebowitz Social Anxiety Scale scores, Anxiety and Avoidance subscale scores were higher than men. Internet Addiction Scale scores of those who spend an average of 1-2 hours on the Internet are lower than those who spend 5-6 hours and 7 hours or more. It has been determined that those with mental disorders have higher Internet Addiction Scale scores than those who do not.