The role of academic motivation, course satisfaction, and advisory relationship on research self-efficacy beliefs of graduate students
Lisansüstü öğrencilerin araştırma özyeterliklerinde akademik motivasyon, ders memnuniyeti ve danışmanlık ilişkisinin rolü
- Tez No: 701371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ÇAPA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmanın amacı, lisansüstü öğrencilerin akademik statü, öğrenim aşaması, kariyer planı, otonom ve kontrollü motivasyon, ders memnuniyeti, danışmanlık ilişkisinin araştırma özyeterliklerinde rolünü araştırmaktır. Sosyal veya Eğitim Bilimleri Enstitülerine bağlı programlara devam eden 403 yüksek lisans ve doktora öğrencisine Doktora Motivasyonu (MPhD) Ölçeği, Ders Memnuniyeti Ölçeği, Danışmanlık Çalışma Birliği - Öğrenci (AWAI-S) Uyum Alt Ölçeği ve Özyeterlik Ölçeği uygulanmıştır. Hiyerarşik regresyon analizinde birinci blokta, akademik statü, çalışma aşaması ve kariyer planı; ikinci blokta, otonom ve kontrollü motivasyon; üçüncü blokta ise ders memnuniyeti ve danışman ilişkisi modele eklenmiştir. Model toplam varyansın %34.2sini açıklamıştır. Bulgular en güçlü yordayıcının otonom motivasyon olduğunu göstermiştir. Danışman ilişkisi, ders memnuniyeti ve kontrollü motivasyon da lisansüstü öğrencilerin araştırma özyeterliğini anlamlı düzeyde yordamıştır. Akademik durum ve çalışma aşaması değişkenleri anlamlı katkı sağlamazken, kariyer planı değişkeni anlamlı bulunmuştır. Akademik kariyer planı olan lisansüstü öğrencilerin araştırma özyeterlikleri, akademik olmayan kariyer planı olmayan veya kariyer planları konusunda kararsız olan lisansüstü öğrencilere göre daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the role of academic status, phase of the study, career plan, autonomous motivation, controlled motivation, course satisfaction, and advisory relationship in graduate students' research self-efficacy. Data were collected from 403 master and doctoral students from Social or Educational Sciences Institutes utilizing the Motivation for PhD Studies (MPhD), Course Satisfaction, the Rapport subscale of Advisory Working Alliance – Student (AWAI-S), and Self-Efficacy Scales. Hierarchical regression analysis was conducted in which academic status, phase of the study, and career plan was in the first, autonomous and controlled motivations were in the second, course satisfaction and advisory relationship were in the last block of the model. The model was significant, explaining 34.2% of the variation. The most salient predictor was autonomous motivation, followed by advisory relationship, course satisfaction, and controlled motivation. While academic status and phase of the study were not significant predictors, career plan was significant. Graduate students with academic career plans were found to be significantly more efficacious than those with non-academic career plans and who are undecided about their careers.