The role of peer relatedness in university students' foreign language learning process: Its relation to student motivation, and academic engagement
Üniversite öğrencilerinin yabancı dil öğrenme sürecinde akran ilişkisinin rolü: Öğrenci motivasyonu ve akademik katılım ile ilişkisi
  1. Tez No: 941460
  2. Yazar: SEMRA ONAY TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZLI BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yabancı dil öğrenimi, sürekli iletişim, akran iş birliği, dayanışma ve sosyal etkileşim gerektiren sosyal bir süreçtir. Bu süreçte öğrenciler arasında kurulan akran bağlılığı, öğrenmeye yönelik tutumları, motivasyonu, öğrenme ortamındaki etkileşimi ve akademik katılımı hem doğrudan hem de dolaylı olarak etkileyen önemli bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Öğrenciler arasındaki destekleyici ilişkiler, öğrencilerin hem motivasyon kalitesini (özerk ya da kontrollü) hem de sınıf içi katılım düzeylerini önemli ölçüde şekillendirmektedir. Bu çalışma, yabancı dil öğrenme sürecinde akran bağlılığının öğrenci motivasyonu ve akademik katılım üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinin çeşitli fakülte ve birimlerinde, sınıf ortamında yabancı dil dersi alan lisans düzeyindeki 393 öğrenci ile yürütülmüştür. Karma yöntem yaklaşımıyla tasarlanan çalışmada, hem nitel hem de nicel veriler toplanıp analiz edilmiştir. Öğrencilerin akran bağlılık düzeyleri kendilerine uygulanan Akran Bağlılığı Ölçeği aracılığıyla ölçülmüş; motivasyon türü ve akran bağlılığının yabancı dil öğrenme sürecindeki rolüne dair algıları ise açık uçlu sorulara verdikleri yanıtlar aracılığıyla değerlendirilmiştir. Ayrıca, öğrencilerin aracılı ve davranışsal katılım düzeyleri ilgili yabancı dil dersinin öğretim elemanları (10 İngilizce, 1 Almanca ve 1 Fransızca) tarafından doldurulan öğrenci katılım gözlem formu ile ölçülmüştür. Akran Bağlılığı Ölçeğinin uygunluğu Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) kullanılarak doğrulanmıştır. Öğrenci katılım gözlem formunun güvenirliliği test –tekrar test yöntemiyle sağlanmıştır. Betimleyici analizler, üniversite öğrencilerinin akran bağlılık düzeylerinin yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, öğrencilerin büyük çoğunluğunun yabancı dili özerk sebeplerle öğrenmeye motive olduğu tespit edilmiştir. Değişkenler arasındaki korelasyonlar genelde zayıf ve istatistik açısından anlamlı olmayan sonuçlar ortaya koymuştur. Ancak, öğrencilerin açık uçlu sorulara verdikleri yanıtlar, akran bağlığının öğrencilerin yabancı dil öğrenme deneyimlerini şekillendirmede ne derce önemli bir rol oynadığının altını çizmiştir. Katılımcılar, destekleyici akran ilişkilerinin işbirliği ve dayanışmayı teşvik ettiğini, içsel motivasyonu arttırdığını, duygusal iyi oluşa katkı sağladığını ve akademik katılımı güçlendirdiğini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Foreign language learning is a natural social process requiring constant communication, peer collaboration and cooperation and social interaction. In this process, peer relatedness among students stands out as a significant factor that impact attitudes towards learning, motivation, interaction in the learning environment, and academic engagement both directly and indirectly. Supportive relationships among students significantly shape both the quality of their motivation (autonomous or controlled) and their level of participation in learning activities. This study aims to investigate the impact of peer relatedness on student motivation and academic engagement in foreign language learning. The study was conducted with 393 undergraduate students taking foreign language courses in the classroom environment in various faculties and departments of a state university in Türkiye. In the study designed with a mixed method approach, both quantitative and qualitative data were collected and analysed. Students' level of peer relatedness was measured through Peer Relatedness Scale, and their motivation quality and perceptions on the role of peer relatedness in the foreign language learning process were assessed through their responses to the open-ended questions. Additionally, students' agentic and behavioural engagements were measured by student engagement observation checklist filled by the instructors of relevant foreign language course (10 English, 1 French, and 1 German). The validity of Peer Relatedness Scale was confirmed through confirmatory factor analysis (CFA). The reliability of the student engagement observation checklist was ensured by test-retest method. Descriptive analysis revealed that participants have high level of peer relatedness. It was also found that the majority of the students were motivated to learn a foreign language for autonomous reasons. Although the correlations between the variables were generally weak and statistically insignificant, students' responses to open-ended questions underlined the significant role of peer relatedness in shaping their overall foreign language learning experiences. Participants emphasized that supportive peer relationships promote collaboration and cooperation, boost intrinsic motivation, contribute to emotional well-being, and enhance academic engagement.