Temporomandibular eklem rahatsızlığında farklı tedavi yöntemlerinin çiğneme kas aktivitesi, ağrı, postür, psikolojik durum ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of different treatment methods on chewing muscle activity, pain, posture, psychological status and quality of life in temporomandibular joint disorder
  1. Tez No: 701377
  2. Yazar: NAZIM TOLGAHAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ERDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, Temporomandibular Eklem Rahatsızlığı (TMER)'nda, üç farklı tedavi yönteminin çiğneme sırasındaki kas aktivitesi, ağrı, temporomandibular eklem (TME) ve servikal bölge eklem hareket açıkığı (EHA), psikolojik durum ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması idi. Çalışmaya kas kaynaklı TMER olan 42 birey ve 12 sağlıklı birey katıldı. TMER'li bireyler, Egzersiz Grubu (EG), TENS Grubu (TG) ve Manuel Tedavi Grubu (MTG) olmak üzere 14'er kişiden oluşan üç gruba arıldı. Her üç gruba 6 hafta boyunca TME ve servikal bölgeye germe, kuvvetlendirme ve postüral egzersizlerden oluşan egzersiz programı uygulandı. EG'ye sadece egzersiz programı uygulanırken, TG'ye egzersize ek olarak TENS tedavisi ve MTG'ye egzersize ek olarak manuel tedavi 6 hafta boyunca, haftada 3 seans uygulandı. Ağrı şiddeti (görsel analog skala-GAS), basınç ağrı eşiği (BAE) (algometre), masseter ve anterior temporalis kaslarının çiğneme sırasındaki kas aktivitesi (yüzeyel elektromigoyrafi), çiğneme kalitesi (GAS), TME eklem hareket açıklığı (EHA) (milimetrik cetvel), servikal bölge EHA (Cervical Range of Motion-CROM), TME fonksiyonel durumu (Fonseca Anamnestik Anketi-FAA ve Mandibular Fonksiyon Bozukluğu Anketi-MFBA), psikolojik durum (Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği) ve yaşam kalitesi (SF-36 Ölçeği) değerlendirildi. TMER'li bireylerin tedavi sonrasındaki verilerini sağlıklı bireylerle karşılaştırabilmek için, SG'nin“çiğneme sırasındaki kas aktivitesi”ve TME EHA değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of three different treatment methods on muscle activity during chewing, pain, temporomandibular joint (TMJ) and cervical region joint range of motion (ROM), psychological status, and quality of life in Temporomandibular Joint Disorder (TMJD). 42 individuals with myofascial TMJD and 12 healthy individuals (HG) participated in the study. Individuals with TMJD were divided into three groups consisting of 14 individuals each, namely Exercise Group (EG), TENS Group (TG), and Manual Therapy Group (MTG). An exercise program consisting of stretching, strengthening and postural exercises was applied to the TMJ and cervical region for 6 weeks in all three groups. While the only exercise program was applied to EG, TENS treatment in addition to exercise was applied to TG, and manual treatment (classical massage, friction massage and joint mobilization) in addition to exercise was applied to MTG, 3 sessions per week for 6 weeks. Pain intensity (visual analog scale-VAS), pressure pain threshold (PPT) (algometer), muscle activity of the masseter and anterior temporalis muscles during chewing (superficial electromyography), chewing quality (VAS), TMJ range of motion (ROM) (millimetric scale), cervical region ROM (Cervical Range of Motion Device-CROM), TMJ functional status (Fonseca Anamnestic Questionnaire-FAQ and Mandibular Function Impairment Questionnaire-MFIQ), psychological status (Hospital Anxiety Depression Scale) and quality of life (SF-36 Scale) were evaluated. In order to compare the post-treatment data of individuals with TMJD with healthy individuals, the muscle activity during chewing and TMJ ROM of the HG was evaluated.