Search engine optimization & e-commerce
Arama motoru optimizasyonu & e-ticaret
  1. Tez No: 701376
  2. Yazar: REMZİ ONUR BEŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN VEYSEL ERTEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde e-ticaret en etkili ve ulaşılabilie ticaret araçlarından biri haline gelmiştir. Bu noktada, arama motoru optimizasyonu e-ticarete yön veren önemli etkenlerden biri olarak karışımıza çıkmaktadır. Arama motoru optimizasyonu tekniklerinin iyileştirilmesi e-ticaret erişimi, görünürlüğü ve müşteri kazanımı açısından oldukça kritik bir önem taşımaktadır. Mevcut çalışmada, e-ticaret sitelerinin kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi amacıyla hazırlanmış olan mevcut bir anket çalışmasının sonuçları yeniden değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklemi Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünde İnsan Bilgisayar Etkileşimi (İBE) dersini daha önce başarı ile tamamlamış 88 kişiyi ve Türkiye'de en sıklıkla kullanılan beş e-ticaret sitesini kapsamaktadır. Anket çalışmasının verilerinin değerlendirilmesi sonucunda internet kullanıcılarına kişiselleştirme sağlanmasının e-ticaret web sayfalarının kullanılabilirlik düzeyleri üzerinde büyük önem taşıdığı çıkarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, e-commerce has become one of the most effective and accessible commerce tools. At this point, search engine optimization emerges as one of the important factors that guide e-commerce. Improving search engine optimization techniques is of critical importance in terms of e-commerce reach, visibility, and customer acquisition. In the present study, the results of an existing survey study, which was prepared to evaluate the usability of e-commerce sites, were re-evaluated. The sample of the research includes 88 people who have successfully completed the Human Computer Interaction (HCI) course at Atatürk University Faculty of Economics and Administrative Sciences Department of Management Information Systems and the five most frequently used e-commerce sites in Turkey. As a result of the evaluation of the data of the survey study, it was deduced that providing personalization to internet users is of great importance on the usability levels of e-commerce web pages.