Total quality management in Turkish private education institutions – a review
Özel Türk eğitim kurumlarında toplam kalite yönetimi - bir değerlendirme
  1. Tez No: 701383
  2. Yazar: AMR RAMADAN ABDELRAHMAN SAYED AHMED
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. ÖZGÜR KÖKALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Sürekli gelişmekte olan dünyamızda, eskiden var olan eğitim sistemleri hızlı değişimlere ayak uydurmakta zorlanmış ve büyümekte olan özel sektöre bağımlı hale gelmiştir. Günümüzde insanlar, yüksek kalitede bir eğitim almak için devlet tarafından ücretsiz sunulan kurumların yerine özel eğitim kurumlarına daha çok güvenmektedir. TKY ilkesini uygulamaya başlayan kurumlar arasında eğitim kurumları da yer almaktadır. Eğitimde TKY, bir kurum ve bu kurumun tüm ekibinin, öğrencileri ve eğitim hizmetlerinden yararlananları düzenli bir eğitim mekanizması aracılığıyla memnun etmelerini sağlarken aynı zamanda kurum personelinin ihtiyaçlarını ele alan ve çalışma ortamlarının iyileştirilmesini kolaylaştıran kapsayıcı bir yaklaşım olarak görülebilir. Türkiye'nin coğrafi konumu, uygun fiyatları ve ilgi çekici kültürü sayesinde ülkedeki özel eğitim kurumları, yerli ve yabancı öğrencilerin taleplerini karşılamak için son derece rekabetçi bir pazar haline gelmiştir. Bu nedenle TKY ilkesinin uygulanması eğitim kurumlarının bu talepleri karşılamasında yardımcı olmaktır. Bu araştırma, özel eğitim kurumlarında TKY ilkelerinin uygulanıp uygulanmadığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Uluslararası özel okullarda ve özel dil kurslarında çalışanlarla yapılan görüşmelerin kalitatif analizinin sonuçları, çoğu kurumun ya tanımlanmış bir kalite programından yoksun olduğunu ya da bir hata önleme sistemi kurmak yerine artık kullanılmayan çağ dışı sistemleri uyguladıklarını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In the ever-evolving world that now exists, old-world educational structures have been challenged to keep up with the rapid changes, leading to its reliance on the growing private sector. People now have greater confidence in private educational institutions rather than those offered by the government free of charge to receive a higher-quality education. Educational institutions are amongst the entities that have begun to implement the TQM principle. TQM in education can be viewed as an integrated approach that enables an institution and its teams to satisfy students and beneficiaries of educational services through streamlined educational mechanisms while simultaneously addressing the needs of the institution's staff and facilitating the improvement of their work environment. Thanks to Turkey's geographic position, affordable prices, and attractive culture–private educational institutions in the country have been driven into a highly competitive market vying to meet the demands of domestic and international students; therefore, implementing TQM would assist Turkish private educational institutions in keeping up with this demand. This research aims to determine whether or not these institutions practice TQM. The results of qualitative analysis of interviews with employees at private international schools and private language institutes suggested that most institutions either lack a defined quality program or employ defunct reactionary mechanisms rather than establishing an error-prevention system from the start.