Enerji çeşitliliği açısından Türkiye'nin enerji projeksiyonunun incelenmesi
Investigation of Turkey's energy projection in terms of energy diversity
  1. Tez No: 701390
  2. Yazar: CENGİZ AMİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ZEKİ YILMAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Enerji konusu, hızla artan dünya nüfusunun ihtiyaçlarını karşılayabilmek için günümüzde daha önemli hale gelmiştir. Fosil yakıtlar ve yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektrik ve termal enerjiler fosil yakıtlarının yakın bir gelecekte tükeneceği senaryosu göz önünde bulundurulduğunda bizi yenilenebilir enerji kaynaklarına ve enerji verimliliğine sürüklemektedir. Bu çalışmada bölgesel ısıtma, teknik ve market simülasyonu, düşük ve yüksek kapasite senaryoları ve hidrojen senaryoları hesapları yapılarak Türkiye'nin 2030 ve 2050 enerji projeksiyonu yapılmıştır. Bu sayede var olan enerji tüketimi, atık ısının azaltılması/kullanılması ile daha verimli hale gelecektir. Çalışmada 2030 ve 2050 yılları için farklı kapasite ve hidrojen karışım senaryoları yer almıştır. Projeksiyonda yer alan senaryoların enerji karşılama kapasiteleri ve enerji kaynakları çeşitliliği irdelenmiştir. Çalışmada belirtilen senaryoların talep ve tedarik hesaplamaları, yakıt tüketimleri, CO2 emisyonları EnergyPLAN yazılımıyla hesaplanmıştır. Farklı enerji çeşitlerinin de hesaba dahil edilmesiyle enerji ihtiyacı karşılanırken enerji maliyetlerinin de azalması sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The issue of energy has become more important today in order to meet the needs of the rapidly increasing world population. Electricity and thermal energies obtained from fossil fuels and renewable energy sources led us to renewable energy sources and energy efficiency, considering the scenario that fossil fuels will be depleted in the near future. In this study, Turkey's 2030 and 2050 energy projections were made by calculating district heating, technical and market simulation, low and high capacity scenarios and hydrogen scenarios. In this way, existing energy consumption will become more efficient by reducing/using waste heat. Different capacity and hydrogen mixture scenarios for the years 2030 and 2050 were included in the study. The energy supply capacities of the scenarios in the projection and the diversity of energy sources were examined. The demand and supply calculations, fuel consumption and CO2 emissions of the scenarios specified in the study were calculated with the EnergyPLAN software. By including different types of energy into the calculation, energy needs were met while reducing energy costs.