The Effect of land consolidation on water distribution and use efficiency in Isparta-Atabey irrigation
Isparta-Atabey sulamasında su dağıtım ve kullanım etkinliğine arazi toplulaştırmasının etkisi
  1. Tez No: 106178
  2. Yazar: YUSUF UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
öz Doktora Tezi ISPARTA-ATABEY SULAMASINDA SU DAĞITIM VE KULLANIM ETKİNLİĞİNE ARAZİ TOPLULAŞTHIMASININ ETKİSİ YusufUÇAR Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Mehmet KARA 2001, Sayfa : 127 Jüri: Prof.Dr. Mehmet KARA : Prof.Dr. Nevruz YARDIMCI : Doç.Dr. Nizamettin ÇİFTÇİ : Doç.Dr. Hüseyin ŞİMŞEK : Doç.Dr. Belgin ÇAKMAK Bu çalışma Isparta-Atabey Sulama Şebekesinde Arazi Toplulaştırmasının sulama performansına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla belirlenen sağ ana kanal sulama alanında toplulaştırma yapılan ve yapılmayan iki ayrı pilot alanda su uygulama randımanı, su iletim kayıpları, su dağıtım performansı, çiftçilerin sulama zamanım belirleme yetenekleri, optimum bitki deseni ve sulama suyu ihtiyacı, sulama yönetiminin planlanması ve değerlendirilmesi, sulama oram ve sulama suyu ücretlerinin tahsilatı araştırılmıştır. Araştırma alanında optimum bitki deseni doğrusal programlama tekniğine göre LINDO bilgisayar yazılımı ile belirlenmiş, sulama yönetimi ise CROPWAT bilgisayar yazılımı ile değerlendirilmiştir.Yeterlilik, etkinlik, su uygulama randımanı, su iletim kayıpları ve sulama oram konularında toplulaştırma yapılan Y3 sekonder kanalı ile toplulaştırma yapılmayan T2 sekonder kanalı arasında fark bulunmuştur. Toplulaştırma yapılan Y3 sekonder kanalında su iletim kaybı % 6.75, su uygulama randımanı % 50, yeterlilik 1.61, etkinlik 0.61 ve sulama oram % 52 olarak bulunmuştur. Toplulaştırma yapılmayan T2 sekonder kanalında ise su iletim kaybı % 7.62, su uygulama randımanı % 46.5 yeterlilik 2.13, etkinlik 0.47 ve sulama oranı % 25 olarak bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Sulama şebekesi, su iletim kaybı, su uygulama randımanı, optimum bitki deseni, sulama yönetimi, su dağıtım performansı, arazi toplulaştırması, LINDO, CROPWAT. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis THE EFFECT OF LAND CONSOLIDATION ON WATER DISTRD3UTION AND USE EFFICEENCY IN ISPARTA-ATABEY ffiRIGATION Yusuf UÇAR Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor : Prof.Dr. Mehmet KARA 2001, Page: 127 Jury : Prof.Dr. Mehmet KARA : Prof.Dr. Nevruz YARDIMCI : Assoc.Prof.Dr. Nizamettin ÇİFTÇİ : Assoc.Prof.Dr. Hüseyin ŞİMŞEK : Assoc.Prof.Dr. Belgin ÇAKMAK The main purpose of this study was to determine effects of the land consolidation on irrigation system performance in Isparta-Atabey Irrigation Scheme. With this aim, water application efficiency, water conveyance losses and water delivery performance, irrigation scheduling abilities of farmers, optimum crop pattern and irrigation water requirements, planning and evaluating of irrigation management, irrigation ratios and water prices were investigated in two different areas of right main canal, land consolidation applied and not applied. In the research area, optimum crop pattern was determined by linear programming method with LINDO computer software and irrigation management was evaluated by CROPWAT computer software. m