Erken membran rüptürlü olgularda başvuru anındaki klinik ve laboratuvar parametreleriyle gebelik sonuçlarının ilişkisi
The relationship between clinical and laboratory parameters and pregnancy results in the early membrane rupture
- Tez No: 701400
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT KÖSTÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Preterm prematür membran rüptürü (PPROM) olan gebelerde ilk geliş bulguları ile gebelik sonuçlarının korelasyonunu araştırıldı. Materyal Metod: kliniğimizde 2015- 2017 yılları arasında 144 PPROM'lu gebe retrospektif olarak incelendi. Tüm gebeler < 24, 24- 28, 28- 32, 32- 34, > 34 hafta olma üzere 5 grupta değerlendirildi. Başvuru anındaki gravide- parite, servikal uzunluk, hemoglobin (HGB), white blood cell (WBC), C-reaktif protein (CRP), amniyon mayi indeksi (AFİ), gebelik haftasının doğuma kadar geçen süre (latent periyod) ile ilişkisi incelendi. Bulgular: Latent periyod multiparlarda nuliparlara göre daha kısa saptanmakla birlikte istatiksel olarak anlamlı görülmedi (0,07 vs 0.28 gün) (p= 0,153). Latent periyod < 24 haftada 0,28 gün, 24- 28 haftada 0,85 gün, 28- 32 haftada 0,71 gün, 32- 34 haftada 0,29 gün, > 34 haftada ise 0,14 gün olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: Correlation of pregnancy outcomes with first encounter findings in preterm premature rupture of membranes (PPROM) was investigated. Material and Methods: Between 2015 and 2017, 144 pregnants who had PPROM were studied retrospectively in our clinic. Patients were evaluated in 5 groups according to their gestasyonel weeks ( 34 weeks). The relationship between the gravid-parity, cervical length, hemoglobin (HGB), white blood cell (WBC), C-reactive protein (CRP), amniotic fluid index (AFI) and gestational week at the time of admission and the latency period was examined. Results: The latency period was shorter in the multipars than in the nulliparias, but not statistically significant (0,07 vs 0.28 days) (p = 0,153). Latency periods were defined as 0.28 days at 34 weeks.