1950 sonrası çağdaş Türk resim sanatında figüratif resimlerde leke bağlamında devingenlik
Tachism movements in figurative paintings in the contemporary Turkish painting art after 1950
- Tez No: 701417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH BÜYÜKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, 1950 sonrası Çağdaş Türk resim sanatında figüratif bağlamda lekesellik yaklaşımı ile ele alınmış olup mağara duvarlarında ilk figürün bulunması ve bununla başlayarak resimsel sürece dahil olan lekesel devinimlerle ilerleyerek Batı dünyası ve Çağdaş Türk resim sanatından örneklemelerle ilerletilmiştir. Tarihsel süreç ve sınırlılık göz önünde bulundurularak figürün ve lekeselliğin devinimi ilk bölümde sunulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde figür, figüratif ve leke kavramlarının tanımlarına detaylıca yer verilmiştir. Bu kavramlarla birlikte 1950 sonrası Çağdaş Türk resmindeki anlayıştan önce, Avrupa resim sanatında lekesel bağlamda figüratif resim anlayışına değinilmiştir. Avrupa'da sanatçıların ele aldığı figür bağlamındaki lekesel devingenliği içeren çalışmalar, romantizmden başlayarak empresyonizm, fovizm, ekspresyonizm, kübizm, fütürizm, sürrealizm, soyut sanat, soyut dışavurumculuk, pop art ve kavramsal sanat akımlarının tarihsel süreci göz önünde bulundurularak örnekleriyle birlikte verilmiştir. Üçüncü bölümde, 1950 öncesi Türk resim sanatında lekesel bağlamda figüratif yaklaşımlar ele alınmıştır. 50'li yıllar öncesi Türk resmini temsil eden, Çallı Kuşağı, Müstakil Ressamlar ve Heykeltıraşlar Birliği, D Grubu, Yeniler Grubu ve On'lar Grubu kendi dönem sanatçılarının, figürlerdeki lekesel vurgulu eserleriyle birlikte incelenerek konuda bütünlük sağlanmıştır. Dördüncü bölümde 1950 sonrası Çağdaş Türk resim sanatında lekesel bağlamda figüratif yaklaşımlar, 50'li ve 60'lı yıllardan başlayarak günümüze kadar gelen sanat anlayışından bahsedilmiştir. Çağdaş Türk resim sanatçılarımızdan Mustafa Ata, Ergin İnan, Turan Erol, Mehmet Özer ve Süleyman Saim Tekcan'ın sanat hayatlarına ve eserlerindeki figür üzerindeki lekesel devingenliklere yer verilmiştir. Beşinci bölümde, Çağdaş resim bağlamında figüratif resimlerde lekesel devingenliği temsil eden on adet kişisel çalışmama yer verilmiştir. Çalışmalarımda mağara duvarlarından başlayan ve stilize edilmiş insan figürleri kullanılmıştır. Bu figürler lekesel devingenlikle birlikte etkileyici bir kompozisyon oluşturmaktadır. Beş bölümden oluşan bu tez çalışmasının her bir bölümü örneklemeler, alıntılar ve yorumlarla birlikte konu bağlamında tez başlığına hizmet etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has been handled with the figurative approach of staining in the Contemporary Turkish painting art after 1950, and the finding of the first figure on the cave walls, starting with this, proceeding with the staining movements included in the pictorial process, and progressed with examples from the Western world and Contemporary Turkish painting art. Considering the historical process and limitation, the movement of the figure and blotchy is presented in the first part. In the second part of the study, the definitions of the concepts of figure, figurative, and stain are given in detail. With these concepts and before the understanding in Contemporary Turkish painting after 1950, the understanding of figurative painting in the European painting art in the context of staining was mentioned. The works that include the stained dynamism in the context of the figure, which the artists in Europe deal with, are given with examples by considering the historical process starting from romanticism and impressionism, fauvism, expressionism, cubism, futurism, surrealism, abstract art, abstract expressionism, pop art, and conceptual art movements. In the third part, figurative approaches in the context of staining in Turkish painting art before 1950 are discussed. Integrity has been achieved in the subject by examining the works of the artists of their period, namely the Çallı Generation, the Independent Painters and Sculptors Union, the D group, the Yeniler group, and the On'lar group, which represent Turkish painting before the '50s, with their spotty accents on the figures. In the fourth part, figurative approaches in the stained context in Contemporary Turkish painting after 1950, and the understanding of art from the 50s and 60s to the present are mentioned. The artistic life of Mustafa Ata, Ergin İnan, Turan Erol, Mehmet Özer and Süleyman Saim Tekcan, our contemporary Turkish painting artists, and the stained dynamism on the figure in their works are given. In the fifth part, ten personal works that represent the stained mobility in figurative paintings in the context of contemporary painting are included. In My works, stylized human figures were used, starting from the cave walls. These figures form an impressive composition together with stained mobility. Each part of this thesis, which consists of five parts, serves the thesis title in the context of the subject together with examples, quotations and comments.