Gençlerin aktif siyasete katılımı: Mersin CHP Gençlik Kolları örneği
Youth participation in active politics: Mersin Republic People's Party Youth Branch case
- Tez No: 701434
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN KAMALAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Günümüzde siyasi partiler demokratik yaşamın vazgeçilmez unsurlarından birisi olarak kabul edilmektedir. Buna karşılık, siyasi partilerin tartışmalı parti içi demokrasi uygulamaları ve siyasal katılım araçlarının çeşitlenmesi gibi nedenlerle, pek çok ülkede gençlerin artık siyasi partileri tercih etmediği görülmektedir. Türkiye'de ise, gençlerin siyasi partilere üyeliği hala en önemli katılım araçlarından birisini oluşturmaktadır. Bu nedenle,“Türkiye'de gençlerin siyasi partiler içerisindeki mücadelesi nasıl ele alınabilir?”sorusunun önemli bir analiz zemini oluşturduğunu söyleyebiliriz. Çalışma bu noktada, hem yöntem açısından hem de siyaset sosyolojisi bağlamında önemli bir yere sahip Pierre Bourdieu'den faydalanmakta ve onun habitus, alan ve oyun kavramlarının parti ve gençlik ilişkisini, birini diğerine tercih etmeden bütünsel ve ilişkili olarak açıklayabileceği iddiasında bulunmaktadır. Çalışma bu iddiayı, Türkiye'nin neredeyse son yirmi yılında AK PARTİ'ye karşı ana muhalefet partisi görevi sürdüren CHP üzerinden gerçekleştirmek istemektedir. Çalışma bu kapsamda, CHP'de alanın nasıl tarif edilebileceği, CHP ve CHP Gençlik Kolları'nda oyunun nasıl gerçekleştiği, gençlerin neden CHP'de faaliyet gösterdiği, CHP'de mücadelenin nasıl gerçekleştiği, gençlerin bu mücadele içerisinde nasıl konumlandığı ve gençlerin CHP habitusu edinme sürecinin nasıl gerçekleştiği sorularına yanıt aramak istemektedir. Ayrıca bu iddia, yerel siyaset ve yerel aktörler açısından özgünlüğe sahip Mersin örneği kapsamında incelenmektedir. Bu amaçla, Mersin ve çevresinde CHP Gençlik Kolları'na bağlı partili kırk genç ile yarı-yapılandırılmış mülakat gerçekleştirilmiştir. Yine, Mersin CHP üyesi bireylerin veri setinden elde edilen istatistiklerin de çalışmayı desteklemesi amaçlanmıştır. Çalışma sonucunda, parti içi mücadelede eşitsiz ve güçsüz konumda olan gençlerin, oyunu büyüklerin oynadığı gibi oynamayı öğrenerek konumlarını korumaya ya da geliştirmeye çalıştıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Nowadays, political parties are considered as one of the indispensable elements of democratic life. On the other hand, it is seen in the literature that political parties in many countries of the world, especially young people have begun to stop participating in political parties because of controversial intra-party democracy practices and the emergence of new political participation tools. In Turkey, the young people's membership of political parties is still one of the most important political contribution vehicles. That's why, we can raise that the question;“How can we examine the struggle of the young people in political parties in Turkey”is an important analysis ground. At this point, the study claims that Pierre Bourdieu, who has an important role in the context of both methodological and political sociology, and his habitus, field and game concepts can be explained in a holistic and related manner in analyzing the relationship between party and youth without preferring one to another. Study wants to carry out this claim on Republic People's Party (CHP), continued its mission as a main opposition party against to Justice and Development Party (AK PARTİ) almost the last 20 years. In the study, it wants to answer the questions of how the field can be described in CHP, how the game takes place in CHP and CHP youth branches, why young people are active in CHP, how the struggle is in CHP, how young people are positioned in this struggle and how the CHP habitus acquisition process of young people takes place. Also, this claim is examined in the case of Mersin, which has uniqueness in terms of local politics and local actors. For this purpose, a semi-structured interview was held with forty people, the members of Mersin CHP Youth Branch. Also, the statistics obtained from the data set of Mersin CHP members were aimed to support the study. As a result of the study, it was seen that the young people who are in an unequal and weak position in the intra-party struggle try to maintaine or improve their position by learning to play the game like the adults play.