Jean baudrillard'da mekân gerçekliği
Space reality in jean baudrillard
  1. Tez No: 701452
  2. Yazar: SEMİHA İSMAİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASU BEŞGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Fransız sosyolog ve filozof Jean Baudrillard, Simülasyon Kuramı ile tanınmakta; aykırı düşünceleri ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Kuram ve kavramlarıyla yeni bakış açıları sağlarken temel olarak bilenen kavramlara da yeni bir soluk getirmiştir. Baudrillard, gerçek kavramının için zamanla değişime uğradığını söyler ve hipergerçek bir evrende yaşadığımızı belirtir. Gerçek algısının değiştiği hipergerçek bir evrende mekân kavramının da değişime uğradığı yadsınamaz bir gerçektir. Literatürde mimarlık alanının en küçük yapıtaşı olan mekânın gerçekliği üzerine odaklanan herhangi bir çalışmaya rastlanılmaması nedeniyle; mekân gerçekliğinin tanımlanması, tarihsel süreç içinde yaşadığı değişim ve dönüşümlerin ortaya konması mimarlık tartışmalarında önemli ve gerekli bir olguya işaret etmektedir. Araştırma amacı; Jean Baudrillard'ın basılı eserlerindeki mekân kavramı ve gerçek kavramına dair söylemleri üzerinden mekân gerçekliğini okumak, tanımlamak ve süreç içerindeki yaşadığı değişimi belirlemektir. Araştırma; nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi yöntemini kullanmaktadır. Çalışmanın amacı doğrultusunda, örneklemi belirlenmek üzere MAXQDA programı kullanılarak frekans analizleri yapılmıştır. Mekân ve gerçek kavramları için belirlenen toplamda dört eser üzerinden içerik analizi ile kavramlar tanımlanmıştır. Ayrıca mekân kavramına dair eserlerdeki binalar üzerinden Baudrillard'ın söylemleriyle mekân gerçekliği kavramının tanımı tartışılarak; gerçeğin değişimi üzerinden nesnel gerçek ve bütünsel gerçek adında bir ayrım yapılmıştır. Sonuç olarak mekân gerçekliği; tasarım kurgusu, tasarımın bir bütün olarak var oluşunun düşündürdükleri ve yapılış amacı üzerinden kendisini göstermektedir. Baudrillard'ın göre bir binanın mekân gerçekliği ele alındığında tasarımın bütününe bakılarak yorumda bulunmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
French sociologist and philosopher Jean Baudrillard is known for his Simulation Theory; attracted attention with his contradictory thoughts. While providing new perspectives with its theory and concepts, it also brought a new breath to the fundamentally known concepts. Baudrillard says that the concept of the real changes over time and states that we live in a hyperreal universe. It is an undeniable fact that the concept of space also changes in a hyperreal universe where the perception of reality changes. Since there is no study focusing on the reality of space, which is the smallest building block of the field of architecture; defining the reality of space, revealing the changes and transformations experienced in the historical process, point to an important and necessary phenomenon in architectural discussions. The aim of the research is to read and define the reality of space through Jean Baudrillard's discourses on the concept of space and the concept of reality in his printed works, and to determine the change he has experienced in the process. Research; uses the content analysis method, one of the qualitative research methods. For the purpose of the study, frequency analyzes were performed using the MAXQDA program to determine the sample. Concepts were defined by content analysis over four works determined for the concepts of space and reality. In addition, by discussing the definition of the concept of space reality with Baudrillard's discourses through the buildings in the works on the concept of space; A distinction is made between the objective truth and the holistic truth over the change of reality. As a result, the reality of space; The design setup shows itself through the thoughts of the existence of the design as a whole and the purpose of its construction. According to Baudrillard, when considering the spatial reality of a building, it is necessary to interpret the design as a whole.