Bakımevinde kalan yaşlıların yalnızlık duygusuna yaşam doyumunun, yaşam kalitesinin ve benlik saygısının etkisi
The effect of life satisfaction, quality of life and esteem of self on the sense of loneli̇ness of the elderly WHO remain in the nursing home
  1. Tez No: 701494
  2. Yazar: SEMA ÇALIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEMAN KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kesitsel, tanımlayıcı tasarımda ve ilişki arayıcı olan bu çalışmada bakım evindeki yaşlıların yalnızlık duygusuna yaşam doyumunun, yaşam kalitesinin ve benlik saygının etkisini belirlemek ve elde edilen sonuçlarla bakımevi koşullarının iyileştirilmesine ve sağlık hizmetlerinin planlanmasına destek olmak amaçlandı. Araştırmanın evrenini (Ekim 2019-Aralık 2020) bir huzurevinde kalan yaşlılar (N=332), örneklemini de 130 yaşlı oluşturdu. Kişisel Bilgi Formu, Yaşlılarda Yaşam Kalitesi Ölçeği, Yaşlılar İçin Yalnızlık Ölçeği, Yaşam Alanlarındaki Doyum Ölçeği ve Sosyal Karşılaştırma Ölçeğiyle veriler toplandı. Çalışmanın verilerinin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistiksel analizler (ortalama, standart sapma, medyan, frekans, yüzde, minimum, maksimum), normal dağılım testleri (Shapiro- Wilk, Skewness ve Kurtosisin), cronbachalpha, t testi/Mann Whitney U testi, One- wayAnova/Kruskal Wallis testi, Pearson Korelasyon testi, faktör analizleri, lineer regresyon analizleri ve yapısal eşitlik modellemesi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a cross-sectional, descriptive design and as a relation shipseeker. It wasaimed to determine the effect of life satisfaction, quality of life and self-esteem on the sense of loneliness of theelderly in the nursing home and to support the improvement of nursing home conditions and planning of health service swith there sultsob tained. The sample of this study was 130 elderly people livingin a nursing home. The data of the study were analyz edbyde scriptive statistical analysis, normal distribution tests (Shapiro-Wilk, Skewness and Kurtosisin), cronbach alpha, t/Mann Whitney U test, One-wayAnova/Kruskal Wallis test, Pearson Correlation test, factor analysis, line arregression analysis and structural analysis. Equation modeling wasused.