8 haftalık pilates egzersizlerinin fonksiyonel hareket tarama skorlarına ve bazı motor parametrelere olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of 8-week pilates exercises on functional movement scan scores and some motor parameters
  1. Tez No: 701495
  2. Yazar: MERYEM BİÇAKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. İBRAHİM TURGAY TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma 8 haftalık reformer pilates egzersizlerinin 30-40 yaş arası sedanter kadınlarda fonksiyonel hareket tarama skorlarına ve bazı motor paramatrelerine olan etkilerinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Bu çalışmada; 30-40 yaşları arasında 30 sağlıklı kadın rastgele yöntemle, araştırma grubunu (n:15; yaş ortalamaları 35,13 ± 3,11 yıl, boy ortalamaları 165,60 ± 5,03 cm, kütle ortalamaları 58,26 ± 6,81 kg) ve kontrol grubunu (n:15; yaş ortalamaları 34,46 ± 2,94 yıl, boy ortalamaları 166,73 ± 4,31 cm, kütle ortalamaları 60,26 ± 7,04 kg) oluşturmuştur. Araştırma grubu haftada 3 gün, 60 dk olmak üzere toplam 8 hafta boyunca reformer pilates antrenmanlarına katılırken, kontrol grubu bu süre içerisinde herhangi bir egzersiz programına dahil olmamıştır. Katılımcılara çalışmadan 3 gün önce ve 3 gün sonra aynı ortam ve koşullar sağlanarak günün aynı saat dilimleri arasında Fonksiyonel Hareket Tarama (FMS) testi, otur uzan testi, squat sıçrama testi ve yıldız biçimli ani değişim denge testi uygulanmıştır. Verilerin analizi için SPSS (Versiyon 21.0) paket programı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde karışık ölçümler için çift yönlü varyans analizi 2X2 ANOVA (Two-way ANOVA) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was performed in order to investigate the effects of 8-weeks reformer pilates exercises on Functional Movement Screen scores and certain physical motor parameters. In this study, 30 healthy women between the ages of 30-40 randomly placed into research group (n:15; mean age 35,13 ± 3,11 years, mean height 165,60 ± 5,03 cm, mean weight 58,26 ± 6,81 kg) and control group (n:15; mean age 34,46 ± 2,94 years, mean height 166,73 ± 4,31 cm, mean weight 60,26 ± 7,04 kg). Research group performed reformer pilates exercises 3 days in a week for 60 minutes during 8 weeks, whereas control group was not involved in any physical activity during this period. Functional Movement Screening Test (FMS), sit and reach test, star excursion balance test, squat jump test were administered to each participant three days before, and three days after exercise program on the same time and under the same conditions and environment. SPSS (21.0 version) software was used to analyze the data. Two-way ANOVA for mixed measurements was used for analyzing the data.