Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatmakta olan ve oksijen desteği alan yenidoğanların ebeveynlerinin stres ve kaygı düzeylerinin belirlenmesi
Determination of stress and anxiety levels of the parents of newborns hospitalized in the neonatal intensive care unit and receiving oxygen support
  1. Tez No: 701497
  2. Yazar: GAMZE GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKİNAZ AŞTI, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, yenidoğan yoğun bakım ünitesinde yatmakta olan ve oksijen desteği alan yenidoğanların ebeveynlerinin stres ve kaygı düzeylerini belirlemek amacıyla kesitsel tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. 1 Ağustos 2020-1 Mayıs 2021 tarihleri arasında özel bir vakıf üniversitesi hastanesinin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde uygulanmıştır. Çalışma örneklemini 123 ebeveyn oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Ebeveyn Bilgi Formu”,“Bebek Bilgi Formu”,“Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği”,“YYBÜ Anne Baba Stres Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için Bezmialem Vakıf Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan etik kurul izni ve araştırmanın yürütüleceği Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nden yazılı kurum izni alınmıştır. Araştırma verileri 22.0 SPSS programıyla analiz edilmiş ve geçerlik güvenilirliği kanıtlanmıştır. Araştırma sonucunda ebeveynlerin durumluk kaygı puanı ortalamaları 48,26±10,21 ve sürekli kaygı puanı ortalamaları 47,52±8,46 olarak her ikisinde de algılanan“orta düzeyde kaygı”olduğu belirlenmiştir. YYBÜ Anne-Baba Stres Ölçeği toplamından aldıkları puan ortalamaları 104,38±31,58; ölçeğin alt boyutlarından Görüntü ve Sesler puan ortalaması 16,21±6,12; Bebeğin Görünümü ve Davranışları puan ortalaması 52,53±19,19; Bebeğinizle İlişkiniz puan ortalaması 35,62±13,42 bulunmuş olup, ölçek toplam ve alt puan ortalama değerlerinin“orta derecede stresli”olduğu söylenebilir. Ebeveynlerin sahip olduğu çocuk sayısı, çalışma durumu, bebeğin cinsiyeti, doğum şekli, yoğun bakım ortamının özellikleri, ebeveynlerin sağlık personelleriyle iletişimi, bebeğin sağlık durumu gibi özelliklerin ebeveynlerin stres ve kaygısını etkilediği bulunmuştur. Bu süreçte aile merkezli yaklaşım ile yenidoğanların en değerlileri olan ebeveynlere destek olunması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a cross-sectional descriptive study to determine the stress and anxiety levels of the parents of newborns hospitalized in the neonatal intensive care unit and receiving oxygen support. It was applied in the neonatal intensive care unit of a private foundation university hospital between August 2020 and May 2021. The study sample consisted of 123 parents.“Parent Information Form”,“Baby İnformation Form”,“State and Trait Anxiety Inventory”,“NICU Parent Stress Scale”were used collect data. Ethics committee permission was obtained from Bezmialem Vakıf University Clinical Research Ethics Committee and written institutional permission was obtained from Bezmialem Vakıf University Medical Faculty Hospital, where the research would be conducted. The research data were analyzed with the SPSS program and its validity and reliability were proven. As a result of the research, it was determined that the parents state anxiety score averages 48,26±10,21; and trait anxiety scores were 47,52±8,46; both of which were perceived as“moderate anxiety”. The mean score of the NICU Parent Stress Scale was 104,38±31,58; Image and Sounds mean score of the sub-dimensions of the scale was 16,21±6,12; Baby Appearance and Behavior mean score was 52,53±19,19; The mean score Your Relationship with Your Baby was found to be 35,62±13,42 and it can be said that the scale total and sub-score mean values ​​are“moderately stressful”. It was found that the number of children the parents had, the employment status, the sex of the baby, the mode of delivery, the characteristics of the intensive care environment, the communication of the parents with the health personnel, the health status of the baby were affected by the sub-dimensions of the stress and anxiety scales of the families. In the process, it is recommended to support parents, who are the most valuable newborns, with a family-centered approach.