Ebeveynlerin, 4-6 yaş grubu çocuklarının teknoloji kullanımına dair görüşleri ile teknoloji kullanma alışkanlıklarının arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the opinions of the parents on the use of technology of the children aged 4-6 and their technology use habits
  1. Tez No: 701507
  2. Yazar: İLAYDA FEYZA YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURPER ÜLKÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Araştırmanın amacı, 4-6 (48-72 ay) yaş arası çocuğa sahip ebeveynlerin, çocuklarının teknoloji kullanımı hakkındaki görüşleri ile çocuklarının ve kendilerinin teknolojik aletleri kullanma sıklıkları arasındaki ilişkiyi inceleyerek bu ilişkide sosyo-demografik değişkenlerine göre anlamlı bir farklılaşma olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Araştırma doğrultusunda İstanbul ilinin Çekmeköy, Ümraniye, Üsküdar, Kadıköy, Ataşehir ilçelerinde yaşayan ve bir okul öncesi kurumunda eğitim gören 4-6 (48-72 ay) yaş çocuğu olan ebeveynlerden; araştırmaya katılmaya gönüllü olan 417'si kadın, 33'ü erkek olmak üzere toplamda 450 ebeveyne iki adet ölçek uygulanmıştır. Uygulanmış olan ölçekler; Kılınç (2015) tarafından geliştirilen“Okul Öncesi Çağındaki Çocukların Teknoloji Kullanımı Hakkında Ebeveyn Görüşleri Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik bilgi formundan oluşmaktadır. Elde edilen bulgular 4-6 (48-72 ay) yaş arası çocuğa sahip olan ebeveynlerin, çocuklarının teknoloji kullanımı hakkındaki görüşleri ile çocuklarının teknolojik aletleri kullanma sıklıkları arasındaki anlamlı ilişki incelendiğinde, çocuğunun günde birkaç defa bilgisayar kullandığını söyleyen ebeveynler teknoloji kullanma alanları, teknoloji kullanma becerileri faktörlerine haftada birkaç defa diyen ebeveynlere göre daha az katıldıklarını, çocuğunun günde birkaç defa bilgisayar kullandığını söyleyen ebeveynler öneriler faktörüne hiçbir zaman diyen ebeveynlere göre daha az katılmaktadır. Çocuğunun günde birkaç defa tablet kullandığını söyleyen ebeveynler teknoloji kullanma alanları, teknoloji kullanma becerileri, öneriler faktörlerine haftada birkaç defa diyen ebeveynlere göre daha az katıldıklarını, çocuğunun günde birkaç defa tablet kullandığını söyleyen ebeveynler, teknolojinin zararları faktörüne haftada birkaç defa diyen ebeveynlere göre daha çok katılmaktadır. Çocuğunun günde birkaç defa veya günde bir defa telefon kullandığını söyleyen ebeveynler teknoloji kullanma alanları, teknoloji kullanma becerileri faktörlerine haftada birkaç defa diyen ebeveynlere göre daha az katıldıklarını, çocuğunun günde birkaç defa veya günde bir defa telefon kullandığını söyleyen ebeveynler aile rehberliği faktörüne haftada birkaç defa diyen ebeveynlere göre daha çok katılmaktadır. Ebeveynlerin, çocuklarının teknoloji kullanımı hakkındaki görüşleri ile ebeveynlerin teknolojik aletleri kullanma sıklıkları arasındaki anlamlı ilişki incelendiğinde, evde bilgisayar kullanma sıklığına günde birkaç defa bilgisayar kullandığını söyleyen ebeveynler teknolojinin faydaları, teknoloji kullanma alanları, öneriler faktörlerine haftada birkaç defa diyen ebeveynlere göre daha az katıldıklarını, günde birkaç defa bilgisayar kullandığını söyleyen ebeveynler teknolojinin zararları faktörüne haftada birkaç diyen ebeveynlere göre daha çok katılmaktadır. Evde tablet kullanma sıklığına günde birkaç defa tablet kullandığını söyleyen ebeveynler teknolojinin faydaları, teknoloji kullanma alanları, öneriler faktörlerine haftada birkaç defa diyen ebeveynlere göre daha az katıldıklarını, günde birkaç defa veya haftada bir defa tablet kullandığını söyleyen ebeveynler teknolojinin zararları faktörüne haftada birkaç diyen ebeveynlere göre daha çok katılım sağlanmaktadır. Evde telefon kullanma sıklığına günde birkaç defa telefon (iletişim dışında) kullandığını söyleyen ebeveynler teknoloji kullanma becerisi faktörüne haftada birkaç defa diyen ebeveynlere göre daha az katılmaktadır. Okul öncesi çağındaki çocukların teknoloji kullanımı hakkında ebeveyn görüşleri sosyodemografik özelliklere göre incelendiğinde ise; çocuğun cinsiyeti, çocuğun ilk defa teknolojik aletle tanışma zamanı, ebeveynlerin yaşı, öğrenim durumu ve çocuk sayısı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Gelir durumu incelendiğinde yüksek geliri olan ebeveynlerin“Öneriler”faktörüne daha kararsız, az gelirli ebeveynlerin ise bu faktöre katılımı düşüktür. Çocuğa ait teknolojik alet olma durumu incelendiğinde“Teknoloji Kullanma Becerisi”faktöründe teknolojik aletleri rahatlıkla kullanır maddelerine katılmakta fakat çocuğa ait teknolojik aleti bulunmuyorsa bu maddelere katılım düşmektedir. Ebeveynlerin cinsiyet değişkenine bakıldığında ise babaların annelere göre“Teknoloji Kullanma Alanları”ve“Öneriler”faktörlerine katılımı yükselmektedir. Bu çalışmanın önemi; çocukların ve ebeveynlerin teknoloji kullanım sıklıklarının, ebeveynlerin teknoloji görüşlerine göre farklılaştığına dikkat çekmektedir. Ebeveynler teknolojiyi hangi doğrultuda ve ne sıklıkla kullanıyorsa çocukların kullanım amacının da o yönde olduğu ve ebeveynlerin teknolojiyi kullanma sıklığının teknoloji hakkında görüşlerine etkisinin olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between the views of parents with children aged 4-6 (48-72 months) about their children's use of technology and the frequency of use of technological devices by their children and to reveal whether there is a significant difference in this relationship according to socio-demographic variables. In line with the research, parents with 4-6 (48-72 months) children living in Çekmeköy, Ümraniye, Üsküdar, Kadıköy, Ataşehir districts of Istanbul and studying in a pre-school institution; Two scales were applied to a total of 450 parents, 417 women and 33 men, who volunteered to participate in the study. Applied scales; It consists of the“Parental Views Scale on Technology Use of Preschool Children”developed by Kılınç (2015) and a sociodemographic information form prepared by the researcher. Findings: When the significant relationship between the views of parents with children aged 4-6 (48-72 months) about their children's use of technology and the frequency of their children's use of technological devices is examined, the parents who say that their child uses a computer several times a day, technology usage areas, technology usage skills. Parents who say that they agree with the factors a few times a week less than the parents who say that their child uses a computer several times a day, agree less with the suggestions factor than the parents who say never. Parents who say that their child uses tablets several times a day agree less with the factors of technology usage areas, technology usage skills, and suggestions than parents who say that their child uses tablets several times a week, and parents who say that their child uses tablets several times a day, agree more with the harms of technology factor than parents who say that they use a tablet several times a week. Parents who say that their child uses the phone several times a day or once a day agree less with the factors of technology usage areas, technology usage skills than the parents who say that their child uses the phone several times a day or once a day, participates more. When the significant relationship between parents' opinions about their children's technology use and the frequency of use of technological devices by parents is examined, parents who say they use a computer at home several times a day agree less with the benefits of technology, areas of technology use, and suggestions factors than parents who say several times a week. Parents who say they use the computer for the first time are more likely to agree with the harms factor of technology than the parents who say they use the computer a few times a week. Parents who say that they use tablets at home several times a day, agree less with the benefits of technology, areas of use of technology, and suggestions factors than the parents who say that they use tablets a few times a week, and parents who say that they use tablets several times a day or once a week are more likely to say that they use the harms of technology factor a few times a week. There is a lot of participation. Parents who say that they use the phone a few times a day (other than communication) to the frequency of using the phone at home are less likely to agree with the factor of using technology a few times a week than the parents who say that they use the phone a few times a week. When parents' views on technology use of preschool children are analyzed according to sociodemographic characteristics; No significant relationship was found between the gender of the child, the time when the child was introduced to the technological device for the first time, the age of the parents, educational status and the number of children. When the income situation is examined, parents with high income are more undecided on the“Suggestions”factor, while the participation of parents with low income in this factor is low. When the child's state of being a technological tool is examined, he agrees with the items in the“Skill of Using Technology”factor that he can easily use technological tools, but if the child does not have a technological tool, participation in these items decreases. When the gender variable of the parents is examined, the participation of the fathers in the“Areas of Use of Technology”and“Suggestions”factors increases compared to the mothers. The importance of this study; It draws attention to the fact that the frequency of children's and parents' use of technology differs according to their parents' views of technology. It is thought that in which direction and how often parents use technology, the purpose of children's use is in that direction, and the frequency of use of technology by parents has an effect on their opinions about technology.