Ebeveynlerin çocuklarıyla olan iletişim becerileri ile enneagram modeline göre kişilik tipleri arasındaki ilişki
The relationship between the communication skills of the parents with their children and the personelty types according to the enneagram model
- Tez No: 701510
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yazılan bu tezin amacı; ebeveynlerin çocuklarıyla olan iletişim becerileri ile Enneagram modeline göre olan kişilik tipleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile yapılmıştır. Çalışma grubu serbest örnekleme yöntemi ile belirlenen İstanbul ilinde ikamet eden 48-72 ay aralığındaki çocuklara bakım veren ebeveynlerdir. Araştırma verileri, demografik bilgi formu, Çocuk Anababa İlişki Ölçeği ve Enneagram Kişilik Ölçeği'nin Google formlara dönüştürülmüş halinin çevrimiçi yollarla ebeveynlere iletilmesiyle toplanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi, SPSS 26 VE Smart PLS Version 3.3.2 paket programlarında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda, ebeveynlerin çocuklarıyla olan iletişim becerileri, Enneagram modeline göre olan kişilik tiplerine göre, ebeveynlerin yaşlarına, eğitim durumlarına, gelir düzeylerine, çocuk sayısına, çocuğun yaşına ve çocuğun cinsiyetine göre değişmediği ancak, çocuk anne baba ilişkisinin olumlu ilişki alt boyutunun çocuğun cinsiyetine ve çocuk sayısına göre değiştiği, çatışma seviyesinin ise çocuğun yaşına göre değiştiği sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study that written is the communication skills of the parents with their children and the temperament types according to the Enneagram model. The research was conducted with the relational survey model, one of the quantitative research methods. The study group is the parents who care for children between 48-72 months residing in the province of Istanbul, which was determined by the free sampling method. Research data were collected using demographic information form, Child-Parent Relationship Scale and Enneagram Personality Scale. The analysis of the obtained data was carried out in SPSS 26 AND Smart PLS Version 3.3.2 package programs. As a result of the research, the communication skills of the parents with their children did not change according to the personality types according to the Enneagram model, the age of the parents, their educational status, income level, the number of children, the age of the child and the gender of the child, but the positive relationship sub-dimension of the child-parent relationship was determined by the gender of the child and the child. It was concluded that the positive relationship sub-dimension of the child-parent relationship varies according to the gender of the child and the number of children, besides the conflict level changes according to the age of the child.