Son 10 yılda primer amenore nedeniyle Endokrinoloji Polikliniğine başvuran hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients who applied to the Endocrinology outpatient clinic due to primary amenorrhea in the last 10 years
  1. Tez No: 701511
  2. Yazar: YAHYA ÖZGÜN ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL FAHRİ ÖÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Amacımız primer amenore nedeniyle polikliğimize başvuran ve/veya tanısı koyulup tarafımıza yönlendirilen olguların analizi ile olguların etyolojisine, tedavi yöntemlerine ve sonuçlarına ışık tutmaktır. MATERYAL VE METOD: Üreme Endokrinolojisi ve Menopoz Polikliniği'ne 01.01.2010 - 01.01.2020 tarihleri arasında primer amenore nedeni ile başvuran veya diğer merkezlerden yönlendirilen olguların dosyaları retrospektif olarak incelendi ve 133 olgu çalışmaya dahil edildi. BULGULAR: Primer amenore nedeni olarak en çok 46,XX gonadal disgenezi (%24,1), mülleryen anomaliler (%21,9), izole GnRH eksikliği (%14,3) ve PCOS (%12) bulundu. Bu olgu gruplarında ilk menstruasyon yaşının ortalama 17 olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to reveal the etiology, treatment methods and the related results by analizing the cases who applied to our outpatient clinic with the complaint of primary amenorrhea and referred to us with the same problem. MATERIAL AND METHOD: The files of the cases who applied to the Reproductive Endocrinology and Menopause Polyclinic between 01.01.2010 and 01.01.2020 with the problem of primary amenorrhea or were referred from other centers were retrospectively analyzed and 133 cases were included in the study. RESULTS: The most common causes of primary amenorrhea were 46.XX gonadal dysgenesis (24.1%), mullerian anomalies (21.9%), isolated GnRH deficiency (14.3%) and PCOS (12%). In these case groups, the age of first menstruation was found to be 17.