Erken çocukluk döneminde otizm spektrum bozukluğu tanısı almış kreş eğitimi alan ve almayan çocuklar arasındaki gelişimsel becerilerin karşılaştırılması: Darıca örneği
Comparison of developmental skills between children diagnosed with autism spectrum disorder in early childhood and those who did not get kindergarten education: The example of Darica
  1. Tez No: 701514
  2. Yazar: ARZU ERTUĞRAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİHA FÜSUN AKDAĞ AYCİBİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırmada; erken çocukluk döneminde (0-4 yaş) otizm spektrum bozukluğu tanısı almış çocuklarda kreş eğitimi alan ve almayan çocukların ilerleyen yaşlarında gelişimsel becerilerindeki (duyusal, ilişki kurma, beden ve nesne kullanımı, dil becerileri ve sosyal ve öz bakım becerileri) farkların incelenmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda otizm tanılı çocukların kreşe gitme durumu ile anne-baba eğitim düzeyi arasındaki bir ilişki incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi; Kocaeli ili Darıca ilçesinde bulunan erken çocukluk döneminde (0-4 yaş) otizm tanısı alarak kreş eğitimi alan ve almayan 4-10 yaş arası toplamda 132 çocuktan oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Sosyodemografik Bilgi Formu”ve“Otizm Davranış Kontrol Listesi (ABC) Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilen SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.0 programı yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; kreş eğitimi alan otizm tanılı çocukların duyusal becerilerinin, kreşe eğitimi almayan otizm tanılı çocuklara göre daha iyi düzeyde olduğu saptanmıştır. Kreş eğitimi alan otizm tanılı çocukların ilişki kurma becerilerinin, kreş eğitimi almayan otizm tanılı çocuklara göre daha iyi düzeyde olduğu saptanmıştır. Kreş eğitimi alan otizm tanılı çocukların beden ve nesne kullanımı becerilerinin, kreş eğitimi almayan otizm tanılı çocuklara göre daha iyi düzeyde olduğu saptanmıştır. Kreşe gitme durumuna göre otizm tanılı çocukların dil becerilerinin farklılaşmadığı saptanmıştır. Kreş eğitimi alan otizm tanılı çocukların sosyal ve öz bakım becerilerinin, kreş eğitimi almayan otizm tanılı çocuklara göre daha iyi düzeyde olduğu saptanmıştır. Annelerin eğitim durumu ile çocukların kreşe gitme arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Kreşe giden katılımcıların annelerinin eğitiminin çoğunlukla üniversite mezunu olduğu ve kreşe gitmeyen katılımcıların annelerinin eğitiminin ise çoğunlukla ilkokul mezunu olduğu belirlenmiştir. Babaların eğitim durumu ile çocukların kreşe gitme arasında anlamlı bir ilişki olduğu bulunmuştur. Kreşe giden katılımcıların babalarının eğitiminin çoğunlukla üniversite mezunu olduğu ve kreşe gitmeyen katılımcıların babalarının eğitiminin ise çoğunlukla lise mezunu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the research; In this study, it was aimed to examine the differences in the developmental skills (sensory, relationship building, body and object use, language skills, and social and self-care skills) of children who were diagnosed with autism spectrum disorder in early childhood (0-4 years) and children who did not receive nursery education. At the same time, the relationship between autism-diagnosed children's going to kindergarten and the education level of their parents was examined. The sample of the research; It consists of a total of 132 children between the ages of 4-10 who were diagnosed with autism in early childhood (0-4 years) in Darıca district of Kocaeli province and received nursery education or not.“Sociodemographic Information Form”and“Autism Behavior Checklist (ABC) Scale”were used as data collection tools in the study. The data obtained in the research were analyzed with the help of SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.0 program. As a result of the research; It was determined that the sensory skills of children with autism who received nursery education were at a better level than children with autism who did not receive nursery education. It was determined that the relationship building skills of children with autism who received nursery education were at a better level than children with autism who did not receive nursery education. It was determined that the physical and object use skills of children with autism who received nursery education were at a better level than children with autism who did not receive nursery education. It was determined that the language skills of children with autism did not differ according to the status of going to kindergarten. It was determined that the social and self-care skills of children with autism who received nursery education were at a better level than children with autism who did not receive nursery education. It was found that there was a significant relationship between maternal education and going to kindergarten. It was determined that the education of the mothers of the participants who went to kindergarten was mostly university graduate and the education of the mothers of the participants who did not go to the nursery school was mostly primary school graduate. It was found that there was a significant relationship between father's education and going to kindergarten. It was determined that the education of the fathers of the participants who went to kindergarten was mostly university graduate, and the education of the fathers of the participants who did not go to the kindergarten was mostly high school graduate.