Prematür ejakülasyon ile seminal mikroflora arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between premature ejaculation and seminal microflora
- Tez No: 701531
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ ÖZKARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada prematür ejakülasyon (PE) hastalarıyla kontrol grubu arasında seminal mikrofloranın farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: 15 Nisan 2021– 15 Temmuz 2021 tarihleri arasında kliniğimize başvuran 66'sı PE hastası ile 70'i kontrol (PE yok) grubu olmak üzere 136 olgu çalışmaya dahil edildi. Tüm katılımcılara Prematür ejakülasyon değerlendirme anketi (PEDT), Uluslararası erektil fonksiyon indeksi-5 (IIEF-5), Kronik prostatit semptom indeksi (NIH-CPSI), Beck anksiyete (BAI) ve depresyon (BDI) envanterleri dolduruldu. Olguların sosyodemografik verileri, tahmini intravajinal ejakülasyon gecikme süresi (eIELT), Charlson komorbidite indeksi (CCI), total testosteron (TT), folikül stimüle edici hormon (FSH), luteanizan hormon (LH), prolaktin (PRL), tiroit stimülan hormon (TSH), serbest T3 ve serbest T4 düzeyleri değerlendirildi. Ayrıca idrar ve semen kültürü çalışıldı. Semende lökosit sayımı yapıldı. Bulgular: PE grubu ve kontrol grubunun yaş ortalaması sırasıyla 38,27 ± 8,47 ve 33,66 ± 8,04 yıldı (p0,05). sT3, PE grubunda kontrol grubuna göre yüksek idi (p0,05). Sonuç: PE hastalarında kontrol grubu ile karşılaştırıldığında seminal mikroflora açısından fark olmadığını gözlemledik. Kronik prostatit ile PE arasındaki ilişki göz önünde bulundurulduğunda PE ve seminal mikroflora ilişkisi üzerine daha ileri tanı testleri ve daha geniş popülasyonlarda yapılacak çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we investigated whether the seminal microflora differed between the premature ejaculation (PE) patients and the control group. Material and Method: The study included 136 cases, 66 patients with PE (primary or secondary PE) and 70 controls (no PE) who applied to our clinic between April 15, 2021 and July 15, 2021. All participants completed the Premature ejaculation diagnostic tool (PEDT), the International Index of erectile function-5 (IIEF-5), the Chronic prostatitis symptom index (NIH-CPSI), the Beck depression (BDI) and anxiety (BAI) inventory. Sociodemographic data, estimated intravaginal ejaculation latency time (eIELT), Charlson comorbidity index (CCI), total testosterone (TT), follicle-stimulating hormone (FSH), luteinizing hormone (LH), prolactin (PRL), thyroid-stimulating hormone (TSH), free T3 and free T4 hormones were all assessed. In addition, urine and semen cultures were performed and the leukocyte count in the semen was examined. Results: The mean age of the PE group and control group was 38.27 ± 8.47 and 33.66 ± 8.04 years, respectively (p0.05). fT3 was higher in the PE group compared to the control group (p0.05). Conclusion: As the results of our study, there was no difference in terms of seminal microflora between the groups. Considering the relationship between chronic prostatitis and PE, further research into the relationship between PE and seminal microflora, using more advanced bacteriological tests and including more participants is needed.