Türk otomobil sektöründe ürün konumlandırma ve Ankara ili uygulaması
- Tez No: 145060
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ARPACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
141 ÖZET Otomotiv sektörü; otomobil, otobüs, midibüs, minibüs, çekici, kamyon ve traktörün üretilmesi, dağıtılması, pazarlanması, vb. faaliyetleri kapsamaktadır. Ülkemiz ekonomisi içinde lokomotif rolünü üstlenen otomotiv sektörü ve bunun %70'lik bölümüne sahip, en temel alt sektör olan otomobil sektöründe ürün konumlandırma büyük önem taşımaktadır. Tüketicilerin zihninde ürünün yerinin doğru tespit edilmesi işletmelere büyük avantajlar sağlamaktadır. Otomobil sektöründe de firmalar tüketici istek ve ihtiyaçlarını doğru ve zamanında belirleyip bu istek ve ihtiyaçları giderecek otomobiller üretmelidirler. İşletme yöneticileri, tüketicinin zihnindeki konum ile işletmenin belirlediği konumun örtüşmesini sağlamalıdırlar. Yoğun rekabetin yaşandığı otomobil sektöründe işletmelerin bu rekabete dayanabilmeleri için tüketicilerini iyi tanımaları, onların alacakları otomobillerde hangi özelliklere daha fazla önem verdiklerini tespit etmeleri gerekmektedir. Fiyatları yüksek olduğu ve sık sık alınmadıkları için karmaşık satın alma davranışının görüldüğü otomobil sektöründe, işletmeler tüketicilerin bu satın alma davranışında yaşadıkları karmaşıklığı gidermeye çalışmalıdırlar. C sınıfı yerli otomobil olarak nitelendirilen Renault Clio Symbol, Fiat Siena, Hyundai Accent, Honda Civic ve Toyota Corolla'yı birbirinden farklılaştıran ve benzer kılan özellikleri ortaya koyarak konumlarının belirlenmesinin amaçlandığı bu tezde, bu otomobilleri satın alan tüketicilerle yapılan alan araştırmasının sonucunda tüketicilerin bu otomobilleri birbirinden çok farklı algıladıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
142 ABSTRACT The automotive sector comprises such activities as the production, distribution and marketing of cars, tractors, buses, minibuses and tow trucks. The automotive sector plays a pivotal role ip Turkish economy. The sub- sector of product positioning holds an utmost importance within the automobile sector since it comprises 70 % of the whole sector. Businesses derive much benefit from exactly determining how a product is perceived by the consumers. Likewise, in the automobile sector, companies have to determine correctly what consumers want and have to reply their demands on time by supplying them with what can meet their needs. Consequently, business administrators have to guarantee that the position in the minds of the consumers overlaps with the position envisaged by the firm. In the automobile sector, a scene for a fierce competition, companies have to know much about the consumers, and firms have to exactly determine the qualities of a vehicle that are more important for a customer. In this sector, where prices are high and sophisticated purchase behaviours can be observed, firms have to exert efforts with the aim of averting and effacing this sophistication in the consumer behaviours. In this research, which aimed at determining the market positions of such cars as Renault Clio Sembol, Fiat Siena, Hyundai Accent, Honda Civic and Toyota Corrolla - domestic cars that are qualified as Class C - by addressing to their qualities that make them similar to or different from each other, we came to the conclusion that the consumers evaluated and perceived the cars differently, after we carried out an area examination on the consumers, who purchased the above-mentioned cars.