Akciğer kanserinde yeni evreleme ve öneriler
New staging in lung cancer and suggestions
  1. Tez No: 701553
  2. Yazar: İSMAİL SARBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKİF TURNA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Akciğer kanseri en sık görülen ve en ölümcül kanser türlerinden biri olmaya devam etmektedir. Hastalığın doğru evrelendirilmesi, en doğru tedavi modalitesinin seçilmesinde yol gösterici olmaktadır. Günümüzde TNM evreleme sistemini güncellemeye yönelik çalışmalar devam etmekte ve yeni prognostik belirteçler tanımlanmaya çalışılmaktadır. Biz de KHDAK nedeniyle opere edilen 804 olgumuzda bu yönde analizler yaptık. Güncel 8. TNM evreleme sistemine göre T faktörünü etkilediği belirtilen kriterleri yeniden ele alarak T2 ve T4 grubuna dahil edilmeye neden olan bulguların aynı gruptaki diğer olgular ile sağ kalım farklarını araştırdık. Araştırmamıza göre PL1-2 düzeyinde invazyon gösteren T2 olgular PL0 olan T2 olgulara göre anlamlı derecede daha kötüydü. Yine 7 cm'den küçük olup mediastinal ve büyük damar invazyonu ve ipsilateral akciğerde metastaz görülmesi nedeniyle T4 kabul edilen olgular diğer T4 olgularından anlamlı derecede daha iyi sağ kalım sahip bulundu. LVİ pozitifliğinin çok değişkenli analizde N0M0 olgularda sağ kalımı anlamlı ve bağımsız şekilde kötü etkilediği saptandı. Tümör çapı ve T skoru arttıkça N1 hastalık sıklığının arttığı da gösterildi. Bu bulgular ışığında T2c ve T3b gibi yeni T alt grupları tanımlanması, LVİ bulgusunun prognostik belirteç olarak T faktörü içinde yer bulması ve patolojik verifikasyon yapılmadan büyük tümörlü olguların N0 olarak kabul edilmemesi önerisinin yeni evreleme çalışmalarında dikkate alınması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is still one of the most common and potentially lethal cancers. Correct staging helps choosing the right treatment modality. Recent studies on updating the current TNM staging system continue. We analyzed our 804 patients who were operated on for non-small cell lung cancer (NSCLC). We have shown that, compared to PL0, PL1-2 level invasion led to lower survival in patients with T2 tumors, based on the current 8th TNM staging system. T4 patients with tumor smaller than 7-cm-diameter showing mediastinal and great vessel invasion and ipsilateral lung metastasis, had a significantly higher overall survival compared to those with a tumor greater than 7-cm-diameter. Lymphovascular invasion (LVI) was found to be an independent prognostic factor in N0 patients. Increased tumor size and T score were related to higher incidence of N1 positivity. In light of these results we suggest that there is a need for new subgroups such as T2c and T3b and LVI should be considered as a prognostic factor and taken in T factor in the upcoming staging studies. We also strongly advise patients with tumors greater than certain size should not be considered as N0 without being pathologically verified.