The impact of role assignment on social presence in online discussions: A mixed-method study
Çevrimiçi tartışmalarda rol atamanın sosyal bulunuşluğa etkisi: Karma yöntemli bir çalışma
  1. Tez No: 701555
  2. Yazar: FATMA ŞEYH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUTLU ŞEN AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu sıralı açıklayıcı karma yöntemli çalışmanın amacı, asenkron çevrimiçi tartışmalarda rol atama stratejisinin öğrencilerin sosyal bulunuşluğu üzerindeki etkisini incelemektir. Veriler Boğaziçi Üniversitesi'nde Öğretim Teknolojileri ve Materyal Geliştirme dersine kayıtlı 81 öğretmen adayından toplanmıştır. Dersin dört şubesinde üç farklı vaka üzerinde eşzamansız çevrimiçi tartışma etkinlikleri tasarlanmış ve uygulanmıştır. Dersin iki şubesinde, öğrenciler deney grubuna atanmışlardır ve belirli roller (başlatıcı, moderatör veya özetleyici) kullanarak rol atama stratejisiyle tasarlanmış çevrimiçi tartışma etkinliklerine katılmışlardır; dersin diğer iki şubesinde ise rol atama stratejisi olmadan tartışma etkinliklerini tamamlamışlardır. Yapılan istatistiksel very analizleri, deney grubu ile kontrol grubunun sosyal bulunuşluk puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir; deney grubunun ortalaması kontrol grubundan daha yüksek olarak saptanmıştır. Tartışma mesajlarının analizi, rol verilen öğrencilerin gönderilerinde, rol almayan öğrencilere göre daha fazla sosyal bulunuşluk göstergesi olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, moderatörlerin mesajları, sosyal bulunuşluk göstergelerini diğer öğrencilerin mesajlarına göre daha sık içermektedir; ardından başlatıcılar ve özetleyiciler gelmektedir. Moderatörler en çok etkileşimli ifadeleri kullanırken; başlatıcılar ve özetleyiciler bütünleştirici ifadeleri daha sıklıkla kullanmışlardır. Bu çalışma sunduğu deneysel veriler ile, asenkron çevrimiçi tartışmalarda rol atama stratejisinin sosyal bulunuşluk üzerindeki etkileri hakkında literatüre önemli bir katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this explanatory sequential mixed-method study is to examine the effect of role assignment strategy on students' social presence in asynchronous online discussions. The participants were 81 preservice teachers who were enrolled in the Instructional Technologies and Material Development course at Boğaziçi University. Asynchronous online discussion activities were designed and implemented in four sections of the course. In two sections of the course, the students were assigned as the experimental group and engaged in online discussion activities designed with the role assignment strategy using the specific roles (starter, moderator, or summarizer); while the control group students completed the discussion activities without the role assignment strategy. The analysis showed that there was a statistically significant difference between the social presence scores of the experimental group and the control group; the mean of the experimental group was higher than the control group. Descriptive analysis of the discussion posts revealed that there were more social presence indicators in the posts of the students who were assigned roles compared to the students who did not have roles. Also, moderators' posts included more social presence indicators than the others' posts; followed by starters, and then summarizers. While moderators used interactive expressions the most; starters and summarizers used cohesive expressions more frequently. This study makes a significant contribution to the literature by providing empirical data about the impacts of role assignment strategy on social presence in asynchronous online discussions.