Anadolu el örme sanatının günümüz kıyafet tasarımına uyarlanması
Adaptation of anatolian hand knitting to today's clothing design
- Tez No: 701556
- Danışmanlar: PROF. HAMDİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
İnsanlar asırlar boyunca barınma, yeme ve örtünme ihtiyaçlarını karşılamak için doğanın imkânlarından yararlanmışlardır. İnsan avladığı hayvanın derisinden, tüyünden, kemiğinden veya etrafta bulunan bitkilerin kabuğundan, dalından çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullanmıştır. Hayvansal ve bitkisel liflerden zaman zaman madensel liflerden iplikler üretmiştir. Bu ürettiği ipliği doğal yollarla boyayıp ihtiyacına yönelik olarak dokumuş ve örmüş ve bu ürünlerde teknik becerisi geliştikçe yaptığı ürünü süslemiş, çeşitli anlamlar yüklemiştir. Geçmişten günümüze ülkemizde yapılan şiş ve tığ örücülüğü incelediğinde, desen özellikleri, diğer el sanatlarında kullanılan desen özelliklerine benzerlik göstermektedir. İnsanlar, desenlemede doğada bulunan bitkileri, hayvanları ve çeşitli formları ele almış, birebir kopyalamış veya stilize ederek ürünlerini süslemede kullanmıştır. Bazı desenler sadece süsleme amacı güderken, bazı desenler birçok anlamı ifade etmektedir. Özellikle tığ oyaları ve el örgüsü çoraplar Anadolu'da sözsüz iletişim aracı olmuştur. Araştırmada, geleneksel el sanatlarımız arasında olan el örgüsü ve tığ işlerini teknik, desen araç yöntemleri olarak incelemek, çağdaş tasarımlara dönüştürmek, günümüzde kullanımını arttırmak ve gelecek kuşaklara kaynaklık etmek hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
People have benefited from the opportunities of nature to meet their shelter, eating and covering up for centuries Human being used and designed with the skin, feathers, bones of animals s/he hunted, or used the bark and branches of surrounding plants to meet his/her various needs. S/he produced threads from animal and vegetable fibres as well as from mineral fibres. S/he dyed the yarn produced in natural ways, and weaved and knitted it according to her/his needs, and as the technical skills developed in such production s/he embellished them made and attributed various meanings. When the needle and crochet knitting made in our country from past to present, is examined in handicrafts, we observe that the pattern features are similar to the pattern features used in other handicrafts. In patterning, plants, animals and various forms in nature were copied exactly or stylized, and used to decorate various products. While some patterns are used just for decoration, some patterns have many meanings. In particular, crochet lace and hand-knitted socks have been a means of nonverbal communication in Anatolia. The research aims to examine hand knitting and crochet, which are among the traditional handicrafts, as technique and pattern tool, to transform them to contemporary design to increase their use today and to be a source for future generations.